
Ten wpis może się stać dla Ciebie przełomowy. Chcemy się w nim rozprawić z często powtarzanymi stwierdzeniami i mitami dotyczącymi stosowania naturalnych olejków eterycznych.
Tematykę naturalnych olejków eterycznych podejmowaliśmy już jakiś czas temu [przeczytasz o tym tutaj, tutaj i tutaj]. Tym razem jednak powiemy Ci:
- Jakie niebezpieczeństwa wynikają z korzystania z kominków do aromaterapii przy użyciu naturalnych olejków eterycznych?
- Dlaczego określenie „aromaterapeutyczne świece” jest nadużyciem i jak producenci świec żerują na niewiedzy klientów oraz modzie na w pełni naturalne produkty, zapominając o niebezpieczeństwach, jakie się za tym kryją.
- Pokażemy Ci korzyści płynące z używania wosków z naturalnymi olejkami eterycznymi.
NIEBEZPIECZNE KOMINKI
Olejki eteryczne – choć nazwa może mylić – nie są olejami z chemicznego i fizycznego punktu widzenia. Zdecydowanie bardziej sugerująca jest nazwa „eteryczne”. Naturalne olejki eteryczne to w istocie lotne substancje powstałe z różnych części roślin drogą destylacji bądź ekstrakcji. Kluczowe jest to, że olejki eteryczne są rozpuszczalne w alkoholach i tłuszczach (dlatego doskonale wnikają w skórę).
Naturalne olejki eteryczne nie rozpuszczają się w wodzie! W klasycznych instrukcji obsługi kominków do aromaterapii należy wlać wodę do miseczki kominka, dolać kilka kropel ulubionych olejków oraz umieścić podgrzewacz w spodniej części urządzenia. Błąd!!! Olejków nie miesza się z wodą! Olejki mają mniejszą gęstość od wody. W efekcie woda paruje szybciej, natomiast olejki eteryczne pozostają na dnie miseczki. W trakcie dłuższego użytkowania olejki mogą zacząć się smażyć, przepalać, stając się w gruncie rzeczy toksycznie trujące. Jeśli olejki eteryczne zostaną „spalone”, mogą pojawić się trujące substancje, które powodują złe samopoczucie, bóle głowy. Oczywiście zmienia się to w zależności od olejku, jednak w niektórych przypadkach już w temperaturach powyżej 40°C zaczynają powstawać reakcje chemiczne, które negatywnie wpływają na wartość terapeutyczną olejku. Żaden olejek eteryczny nie staje się lepszy dzięki długotrwałemu ogrzewaniu.
SZKODLIWA WYSOKA TEMPERATURA
Trzeba też wziąć pod uwagę fakt, że woda nagrzewa się szybciej niż tłuszcz, dlatego jeśli chcesz skorzystać z kominka do aromaterapii, połącz olejki eteryczne z bezwonnym olejem wysokiej jakości, np. olejem z pestek winogron albo ze słodkich migdałów i krótko podgrzewaj! Długotrwałe podgrzewanie olejków eterycznych zabija w nich właściwości aromaterapeutyczne. Maksymalna temperatura jaką powinny osiągnąć to 40°C. Zaleca się także unikania nadmiernej ekspozycji olejków na światło.
Warto zwrócić uwagę także na kolejny aspekt powiązania wysokiej temperatury z naturalnymi olejkami eterycznymi, a jest nią temperatura zapłonu. Olejki eteryczne to bardzo specyficzne substancje, wyróżniające się skrajnymi temperaturami zapłonu, począwszy od olejku z sosny czy jodły – 39 °C, aż po olejek paczuli (100°C) czy anyżowy (96°C). Dlaczego o tym piszemy? Ze względów bezpieczeństwa. Jeśli do produkcji świecy użyjemy stężenia kilkunastu procent olejku o niskiej temperaturze zapłonu, dodatkowo niewłaściwie dobierzemy knot, naprawdę może dojść do tragedii. Wysoki płomień świecy, zbyt intensywne spalanie czy pęknięte szkło to tylko najmniej nieprzyjemne zdarzenia, które mogą się przytrafić w tej sytuacji.
„AROMATERAPEUTYCZNE” ŚWIECE
Ostatnimi czasy widać ogromny nacisk na używanie – prawie wszędzie – naturalnych olejków eterycznych. W opozycji do życia w miejskiej dżungli, a w pogoni za eco trendami, wszystkim, co naturalne nie zdajemy sobie sprawy, że coś, co jest naturalne, nie musi być do końca bezpieczne i efektywne w użyciu. O bezpieczeństwie i skuteczności świadczy także forma oraz ilość, w których danego produktu użyjemy.
Naturalne olejki eteryczne towarzyszą ludzkości od tysięcy lat, jednak przypomnij sobie w jakich okolicznościach były używane? Nie były dostępne na komercyjnym rynku, tak jak dzisiaj. Zwykle tylko bogaci mieli przywilej kupowania cennych olejów, nie były dostępne dla każdego. Antyczni możnowładcy stosowali naturalnych wonności jako afrodyzjaków, dla przyciągnięcia przedstawicieli płci przeciwnej.
Dawniej proces wytwarzania olejków znany był jedynie wybranym, natomiast wykorzystywanie ich do terapii uznawano za wiedzę tajemną, alchemiczną.
Z mocy drogocennych olejów korzystano w razie konkretnej potrzeby. Traktowano je bardziej jako kosztowne leki, aniżeli popularne odświeżacze pomieszczeń. Ponadto ów koszt przekładał się również na częstotliwość użytkowania olejków.
Dlatego więc można zadać sobie pytanie: czy możesz używać naturalnych olejków eterycznych do świec?
Możesz…. ale czy powinieneś? Na rynku znajdziesz mnóstwo producentów świec, którzy dodają do swoich wyrobów naturalne olejki eteryczne (pomijamy fakt istnienia oszustów, którzy tylko deklarują używanie naturalnych substancji zapachowych). Jednak po dłuższym zastanowieniu taki zabieg wydaje się bezsensowny.
🍃Naturalne olejki eteryczne są szalenie drogie. Przykładem są choćby olejek z szałwii muszkatołowej czy z kadzidłowca indyjskiego, których ceny dochodzą nawet do 2 tys. zł za kilogram.
🍃Innym problemem związanym z używaniem olejków eterycznych w świecach jest to, że olejki eteryczne są substancjami lotnymi, co oznacza, że bardzo łatwo parują. Oznacza to jednak, że nie są one tak stabilne jak kompozycje zapachowe z przeznaczeniem do produkcji świec. Nie zawsze możemy przewidzieć w jaki sposób będą pachniały świecy na bazie naturalnych olejków eterycznych.
🍃Najgorsze jest jednak to, że w trakcie spalania świecy olejek eteryczny traci swoje właściwości aromaterapeutyczne, czyniąc go bezużytecznym do tego celu. Niektóre olejki eteryczne mogą nawet stać się toksyczne po spaleniu, co oczywiście pogarsza cel, dlaczego w pierwszej kolejności chciałoby się użyć olejków eterycznych w swoich świecach.
Chociaż może być bardzo kuszące używanie olejków eterycznych w świecach sojowych, aby móc sprzedawać je jako naturalne lub używać etykiet „wyprodukowane z olejkami eterycznymi” lub „aromaterapia”, nie polecamy tego.
Do produkcji świec zdecydowanie bardziej sprawdzą się przygotowane do tego celu specjalne, stabilne kompozycje zapachowe, wolne od ftalanów i posiadające odpowiednie certyfikaty.
Jednak nie musisz rezygnować z zabiegów aromaterapeutycznych w swoim domu. Wykorzystaj dobrej jakości dyfuzor albo nebulizator, który pomoże Ci bezpiecznie rozpylić cząsteczki olejku w Twoim domu. W wyczerpujący sposób pisze o tym Klaudyna Hebda [LINK].
MOC NATURY ZAMKNIĘTA W NATURALNYCH WOSKACH
Naturalne olejki eteryczne sprawdzą się także w sojowych woskach do kominków do topienia wosków. W tym przypadku nie stracisz drogocennych właściwości olejków i będziesz mógł wykorzystać wosk sojowy jako balsam na spierzchnięte dłonie.
Przygotowaliśmy dla Ciebie serię wosków zapachowych DOTYK NATURY na bazie wosku sojowego oraz naturalnych olejków eterycznych.
Jakie zalety posiadają woski z naturalnymi olejkami eterycznymi?
🌼olejki eteryczne w woskach zachowały swoje terapeutyczne właściwości, ponieważ temperatura zalewania wosku do foremek wynosi nie więcej niż 40°C
🌼 już kilka minut wystarczy, aby woski roztopiły się w kominku. Struktura wosku sojowego pozwala na to, aby zaczął się rozpuszczać nawet pod wpływem ciepła naszego ciała (wystarczy dłużej potrzymać woskowy fragment w dłoniach)
🌼 brak przeszkadzającego zapachu palonego knota, który zapewne znasz z popularnych świec do masażu. Czysty, niezmącony zapach mieszanek olejków eterycznych skomponowanych w autorski sposób. Do zbudowania olejkowych kompozycji oparliśmy się na wiedzy z zakresu perfumiarstwa i aromaterapii. W efekcie możesz cieszyć się trójwymiarowym zapachem, przechodzących i przyjemnie przenikających się nut
🌼konkretne mieszanki powstały na różnego rodzaju problemy – kłopoty ze snem, obniżoną koncentrację, brak energii, apatię. Sprawdź, jak dzięki naturze i terapii zapachem możesz odzyskać równowagę i poprawić sobie nastrój.
Napisz nam w komentarzu za co lubisz naturalne olejki eteryczne i jakie kompozycje olejków należą do Twoich ulubionych? Tymczasem zachęcamy Cię do poznania naszej woskowej serii DOTYK NATURY i cieszeniem się naturalną radością zapachu każdego dnia!