Zasady bezpiecznego użytkowania świec
1. Trzymaj palącą świecę z dala od swoich zwierzątek. Czworonożni pupile mogą zrobić krzywdę świecy i przy okazji sobie.
2. Zwróć uwagę czy w pobliżu znajdują się materiały łatwopalne. Świeca powinna stać w takim miejscu, by w razie nieprzewidzianej sytuacji przedmioty stojące obok nie przyczyniły się do szybkiego rozproszenia ognia.
3. Nigdy nie zostawiaj świecy bez nadzoru! Wychodzenie z pomieszczenia, w którym pali się świeca nie jest najlepszym pomysłem. Idealnie, gdy płomień znajduje się w zasięgu Twojego wzroku.
4. Zapalonych świec nie stawiaj w przeciągu! Silny wiatr może je przewrócić, rozlać wosk, a nawet spowodować pożar. Niebezpieczna może stać się nawet firanka.
Drugą kwestią jest zapach – świeca stojąca w przeciągu będzie dużo słabiej pachniała. Może też się nierówno wypalać.
5. Jeśli masz ochotę na stworzenie wyjątkowej atmosfery i zapalenie kilku świec w jednym miejscu, pamiętaj, aby nie stawiać ich blisko siebie. Zachowaj odstęp co najmniej 10 centymetrów, aby świece nie nagrzewały się wzajemnie.
6. Nie przenoś świecy w trakcie palenia. Lepiej zgasić świecę i dopiero wtedy zmienić jej miejsce położenia.
7. Jeśli chodzi o gaszenie świecy sprawa także nie jest tak oczywista. Zbyt silne zdmuchnięcie świecy może zabrudzić wosk odpadłymi resztkami spalonego knota. Poza tym świeca będzie dymić. Najlepszym sposobem byłoby gaszenie świecy przy użyciu specjalnie przeznaczonego do tego kapturka. Tym spektakularnym sposobem unikniesz dymu powstałego z ugaszenia świecy.
Zabawa w strażaka i zalewanie świecy wodą także nie jest najlepszym sposobem. Możesz zamoczyć knot, co poważnie utrudni następne palenie.
8. Przed każdym kolejnym paleniem przytnij bawełniany knot do 0,5 centymetra, w drewnianym knocie odkrusz spaloną część. W przypadku za długich knotów świeca będzie dymić. UWAGA! Ta zasada dotyczy świec z wosku palmowego oraz świec parafinowych. Knot w świecach sojowych powinien być dłuższy i wynosić ok. 1 cm (w zależności od wielkości świecy). Zbyt krótki knot spowoduje tunelowanie świecy.
9. Najlepiej, gdy świeca stoi na podstawce odpornej na wysokie temperatury. Jest to szczególnie ważne, gdy świeca wypala się do końca. Pomimo wysokiej jakości materiałów, z których korzystamy do wyrobu świec, wypalenie do dna może spowodować pęknięcie szkła i rozlanie wosku.
10. Dlatego nie wypalaj świecy do końca. 1,5-centymetrowa warstwa pozostałego wosku to bezpieczna wysokość. Boisz się, że to marnotrawstwo? Pozostały wosk możesz z powodzeniem wykorzystać w kominku ceramicznym, a szklankę umyć ciepłą wodą z płynem do mycia naczyń.
11. Nie pal świec w szczelnie zamkniętych pomieszczeniach. Wydzielanie dwutlenku węgla ze świec sojowych jest niewielkie, jednak zapach może stać się zbyt intensywny. Pamiętaj, żeby przewietrzyć wnętrze, jeśli palisz świecę dłuższy czas, szczególnie w takich miejscach jak łazienka.
12. Przechowuj świecę przykrytą, zamkniętą w woreczku bądź zabezpieczoną w inny sposób przed uwalnianiem się aromatu. Najlepiej w suchym, chłodnym miejscu, ponieważ wosk staje się miękki, jeśli temperatura przekroczy 28°C. Pamiętaj, żeby nie narażać świec na długotrwałe działanie silnego światła (słonecznego), ponieważ w przypadku tych barwionych kolor może stracić intensywność. Wosk sojowy także nie lubi światła słonecznego, ponieważ tworzą się w nim nieestetyczne wzory. Takiej świecy już nie można uratować.
13. Piktogramy nie są jedynie zbytecznym pożeraczem przestrzeni na etykiecie. Wbrew pozorom masz tam wszystkie niezbędne informacje związane z bezpiecznym użytkowaniem, a także technicznymi zasadami, np. temperaturą otoczenia podczas palenia świecy. Zwróć na to uwagę i przestrzegaj zasad bezpiecznego korzystania ze świec.
Zasady pierwszego palenia świec sojowych
Atutem świec sojowych jest ich równomierny poziom palenia. By zapewnić taki efekt, pamiętaj o poniższych zasadach.
- Zawsze przycinamy knoty w świecach, aby ich długość była odpowiednia i nadawały się bezpośrednio do palenia. Knoty świec sojowych powinny być nawet o połowę dłuższe od świec parafinowych czy stearynowych, by spalanie przebiegało prawidłowo.
- Ustaw świecę w miejscu niedostępnym dla dzieci i zwierząt, stabilnym, równym, poza przeciągami.
- Najważniejsze jest pierwsze palenie, które decyduje o dalszym spalaniu i żywotności świecy. W trakcie palenia na powierzchni świecy utworzy się charakterystyczna warstwa roztopionego wosku, który powinien sięgać równomiernie wszystkich krawędzi. Przewidziany czas do osiągnięcia takiego efektu wynosi ok. 2,5 – 4 godz. (w zależności od wielkości świecy). Gdyby świeca spalała się krócej, płaszcz na jej powierzchni mógłby stać się nierównomierny, co doprowadziłoby do wytworzenia specyficznego tunelu w wosku. Wynikiem czego podczas kolejnego palenia świeca stopiłaby się szybciej oraz jedynie w obrębie wykształconej przestrzeni (tzw. tunelowanie świecy). To najmniej ekonomiczny sposób korzystania ze świec! Nie polecamy.
Nie po to kupujesz świecę sojową, zamiast parafiny, by stracić pełnię satysfakcji z produktu poprzez niewłaściwe użytkowanie. Dlatego warto pamiętać o powyższych radach. Odpowiednia długość knota oraz właściwy sposób oraz czas palenia świecy sprawiają, iż wosk rozpływa się równomiernie, a łagodny płomień przypomina efekt lampionu. Cóż można mieć piękniejszego? 🙂
.