Senses Hill – producent świec i wosków zapachowych

Jeśli codzienne wstawanie rano i spędzenie całego dnia w pracy staje się dla Ciebie horrorem, może warto pomyśleć o zmianie… Wiosna sprzyja nowym decyzjom. Być może to właśnie ten czas, aby zacząć pisać nową kartę w swoim życiorysie. Nie marnuj swojego życia na złodziei Twojej dobrej energii i pomysłów! Załóż swój biznes

 

 

Pomysł na ten wpis powstał samoistnie. Jest odzwierciedleniem tego, co sami przeszliśmy i co spowodowało, że jesteśmy właśnie w tym miejscu. Nie da się ukryć, że pojawiały się wątpliwości czy udźwigniemy ciężar prowadzenia własnego przedsiębiorstwa. A już na samym początku pojawiło się wiele problemów. Być może wydawały się prozaiczne, jednak niezmiernie dla nas istotne. Po drodze popełniliśmy sporo błędów, nie zawsze inni dobrze odczytali nasze intencje. Często pozostawiani sami sobie, nie mogliśmy liczyć na pomoc pozornych sprzymierzeńców. Jednak w sercu nadal tliło się światło i nadzieja. Przecież te świece są tak piękne! Nie możemy się poddać!

 

Jeśli stoisz przed dylematem dotyczącym Twojej zawodowej przyszłości, być może pomogą Ci poniższe punkty.

O czym warto pamiętać?

📌Sporządź wstępny biznes plan. Rozpisz koszty, zlecenia, niezbędne narzędzi, usługi których będziesz potrzebować. Warto wpisywać nieco zawyżone ceny.

📌Rozplanuj finanse. Nie wykluczony jest kredyt albo pożyczka od przyjaciół. Weź po uwagę, że Twoja firma może przynosić Ci zadowalający dochód dopiero po kilku miesiącach istnienia. Rozejrzyj się za programami wspomagającymi albo ofertą z Urzędu Pracy dla osób zakładających działalność gospodarczą. Kolejną opcją może być wejście w spółkę z potencjalnym inwestorem (w tym wypadku warto ustalić twarde zasady podziału udziałów). Poczytaj o zasadach działania programów crowdfoundingowych. Poza zdobyciem wsparcia finansowego, zdobędziesz też grono fanów, a tym samym potencjalnych klientów.

📌Postaw na najlepszych współpracowników. Nie da się ominąć tej kwestii. Ludzi, z którymi pracujesz po prostu musisz lubić, szanować, powinniście traktować się partnersko. Zawsze zdarzać się będą nieporozumienia i odmienne zdania, jednak jeśli różnicie się co do podstaw funkcjonowania Twojego przedsiębiorstwa, taka współpraca wcześniej czy później stanie się utrapieniem.

📌Zbadaj konkurencję. Jeśli wkładasz w swój biznes całe swoje serce i czas, z pewnością to, co robisz jest perfekcyjne. Jednak nie znając konkurencji, bardzo ryzykujesz. Nawet wielcy producenci tracili fortuny, wykazując egocentryczne podejście w swoim biznesie.

📌Ustal grupę docelową. Nawet jeżeli Twój produkt/ usługa może trafić do szerokiego grona odbiorców, postaraj się ich skonkretyzować. Pamiętaj, że Twój produkt powinien się sprzedawać! Postaw na język korzyści, którym będziesz mówił do swojego klienta. Najczęściej jest tak, że ludzie skupiają się na celu, jaki chcą osiągnąć, dlatego powinieneś dać im narzędzia, za pomocą których ten cel osiągną. Jeśli celem jest zadbany trawnik, kosiarka, którą chcesz sprzedać powinna posiadać wszelkie możliwe cechy/zalety, które przyczynią się do perfekcyjnego wyglądu tego trawnika. Najlepiej, by kosiła prawie że sama.

📌Porównaj oferty podwykonawców/ usługodawców. Ceny wykonania sklepu internetowego albo strony naprawdę mogą się niesamowicie różnić. Te różnice nie zawsze wynikają wyłącznie z jakości wykonanej usługi. Być może znajdziesz kogoś z polecenia.

📌Dlatego też – pomyśl, co jesteś w stanie zrobić sam. Jeśli pisanie zawsze było Twoją mocną stroną, to samodzielne stworzenie tekstów sprzedażowych nie sprawi Ci najmniejszego problemu. Często korzystniej zainwestować w kurs, niż płacić za usługę innej firmie. Bądźmy szczerzy, któż zna Twój biznes tak dobrze, jak nie Ty sam?! 

Przed podjęciem decyzji o otwarciu własnego przedsiębiorstwa, warto zrobić sobie rachunek sumienia i odpowiedzieć na kilka pytań. Być może bowiem nie jest to droga, którą powinieneś kroczyć. Spójrz na poniższe podpowiedzi.

 

Dla kogo NIE:

📌Uważasz, że praca zamyka się w 8 godzinach dziennie i nie przeznaczysz na nią, choćby dodatkowych 5 minut.

📌Nie masz wystarczającego kapitału finansowego oraz nie potrafisz odpowiednio zarządzać środkami. Bez przerwy brakuje Ci na wszystko pieniędzy i nie potrafisz zgromadzić, choć skromnych oszczędności na kolejny miesiąc. W takim przypadku poważnie się zastanów, czy będziesz w stanie rozsądnie zaradzać kontem firmowym.

📌Masz słomiany zapał, mnóstwo pomysłów w głowie, lecz żadnych szans na realizację. Ile to już razy zaczynałeś rzucać palenie czy zdrowo się odżywiać? Jeśli za każdym razem finał był podobny, zastanów się czy wystarczy Ci wytrwałości i samozaparcia we własnym biznesie.

📌Nie potrafisz rozmawiać z ludźmi, szybko się denerwujesz i nie potrafisz egzekwować ustalonych wcześniej umów. Trudno zaleźć biznes, który byłby samowystarczalny. A nawet jeśli takie istnieją, są przecież jeszcze klienci. Oni często bywają nieprzewidywalni i potrzebujesz względem nich wiele cierpliwości i dyplomacji. Wbrew pozorom umiejętności miękkie są równie ważne, co analityczne myślenie i liczenie zysków

📌Marketing w sieci i świat social mediów jest Ci totalnie obcy, nie rozumiesz reguł, które nimi kierują, nie potrafisz przełożyć wirtualnego świata na rzeczywistość. Współczesna zasada mówi, że jeśli nie ma Cię w Internecie, nie istniejesz. Jest w tym wiele prawdy i po prostu trzeba się z tym pogodzić. Zadziwisz się jak skuteczna w pozyskiwaniu klientów jest dobrze zrobiona strona internetowa czy umiejętnie prowadzony profil na Instagramie, grupa na Facebooku.

Jeśli widzisz zgodność powyższych punktów ze swoją sytuacją, nie poddawaj się. Wszystko jest do przeskoczenia i wszystkiego możesz się nauczyć! W zasadzie wiele rzeczy to tylko kwestia czasu.

 

Dla kogo TAK:

💎 Nie możesz spać, bo Twój pomyśl na biznes śni Ci się każdej nocy.

💎 Masz dość życia na etacie. Wkurza Cię szef i jego polityka firmy, drażnią współpracownicy, męczy mechaniczne wykonywanie poleceń.

💎Dysponujesz wystarczającym zapasem gotówki, który wystarczy na wstępne wydatki, nie doprowadzając Cię po drodze do ruiny finansowej. (Pamiętaj, aby doliczyć dodatkowe 20%. Zawsze pojawią się nadprogramowe wydatki).

💎Twoja sytuacja rodzinna, zdrowotna jest stabilna. Nie cierpisz na poważne dolegliwości zdrowotne, masz już nieco odchowane dzieci bądź nie spodziewasz się ich mieć w najbliższym czasie.

💎Nie przeraża Cię nieregularny tryb pracy. Owszem, możesz pozwolić sobie na spokojne wypicie kawy z rana, lecz weź pod uwagę także nieprzespane noce, które możesz spędzić wystawiając najatrakcyjniejszą ofertę dla swojego klienta.

💎Masz w sobie ogromne pokłady wytrwałości i cierpliwości. Słomiany zapał i roztargnienie będą dla Ciebie najgorszymi towarzyszami. Weź pod uwagę, że nie na wszystkie rzeczy będziesz mieć wpływ. Pewne sytuacje po prostu trzeba przeczekać.

💎Masz przy sobie odpowiednich ludzi. Rodzina kibicuje Twojemu pomysłowi, wspieraj i nawet deklaruje być pierwszym klientem. Znalazłeś odpowiednie osoby do współpracy, którym ufasz i możesz na nich liczyć. Wbrew pozorom wsparcie ze strony najbliższych jest niesamowicie ważne i często może pomóc w chwilach totalnego załamania.

💎Znasz konkurencję i rynek. Być może Twój biznes jest niszowy, i świetnie! Jednak konkurencja nie śpi. Niestety zawsze może się pojawić ktoś, kto jest szybszy, tańszy, skuteczniejszy. Myśl o konkurencji nie powinna być dla Ciebie paraliżująca, jednak trzymaj ją z tyłu głowy. Pamiętaj też, że Twoja oferta nie powinna być rewersem Twojej konkurencji, skierowana przeciwko niej. Co jeśli konkurencja zniknie?! Twój biznes także straci rację bytu?…

💎Rozmowy z klientami, negocjacje nie stanowią dla Ciebie problemu. Czujesz się swobodnie w kontaktach między ludźmi. Zawsze możesz poszukać kogoś w charakterze Twojego przedstawiciela handlowego, jednak Twoje osobiste pojawienie się na spotkaniu służbowym z pewnością będzie lepiej widziane.

💎Masz dobrą intuicję i trochę szczęścia. Na ten ostatni czynnik nie masz za bardzo wpływu, jednak jest on niesłychanie cenny. Miej oczy wokół głowy, żeby nie przegapić ważnej okazji. Może nie pojawić się ponownie.

 

 

 

 

 

Wiosna sprzyja zmianom. Być może to będzie także czas dla Ciebie i Twojego nowego biznesu?! Gorąco Ci w tym kibicujemy.

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *