Zazwyczaj nie do końca wiadomo, na co zwrócić uwagę przy wyborze idealnej świecy. Na ogół jedynym kryterium staje się jej zapach. Świeca zapachem zachęca albo odpycha. Reszta wychodzi dopiero podczas procesu palenia. A co gdybyś potrafił rozpoznać wady świecy jeszcze przed jej zakupem? Podpowiemy Ci, na co zwrócić uwagę przy wybieraniu wymarzonej świecy. Już nie dasz się wkręcić zapewnieniom producenta, który uparcie zapewnia, że uchybienie jest normą. Nasz wpis będzie dotyczył głownie świec sojowych, chociaż pewne wskazówki możesz odnieść nawet do parafinowych wyrobów.
Często firmy stawiają wyłącznie na zysk. Wykonywanie testów jest czasochłonne i generuje koszty. A nawet jeśli wykonuje się próby spalania, są one wykonywane szybko i niedokładnie. To, że świeca w pracowni wygląda idealnie, nie znaczy, że w sklepie na półce będzie podobnie. Świeca powinna odleżeć co najmniej 72 godziny, zanim pójdzie w świat. Opracowanie wzorowego rzemiosła w wytwarzaniu świec jest kluczową kwestią. Jeśli ktoś się na tym nie zna, nawet gdyby wykorzystywał najwyższej jakości surowce, istnieje duże prawdopodobieństwo, że świeca i tak będzie zawierała mankamenty.
Paradoksalnie świece parafinowe mają bardziej restrykcyjne przepisy, żeby móc wejść na rynku. Przykładem jest Europejskie Stowarzyszenie Jakości Świec, które wydaje certyfikaty RAL. Natomiast w przypadku świec sojowych często poprzestaje się na fakcie, że są naturalne i nie przeprowadza się dodatkowych badań. Poza tym przez to, że świece sojowe są stosunkowo nowe na rynku, nie wykształciła się jeszcze twarda instytucja do oceny ich jakości.
Przyglądając się świecy warto zwrócić uwagę na to, jak świeca wygląda przed spalaniem oraz jak zachowuje się podczas samego palenia. Producenci świec sojowych często piszą, że soja jest produktem naturalnym, w związku z tym pewne odstępstwa są możliwe. Przecież natura bywa nieobliczalna i kapryśna. Ale czy na pewno?? Czy wszystkie procesy są niekontrolowane i na wszystko należy przymykać oko? Odpowiedzi udzielamy poniżej:
Na co zwrócić uwagę przed paleniem świecy?
🕯 WOSK (MATERIAŁ – MASA PALNA)
📌 czy jest gładka, mleczna, jednorodna? Czy może bardziej przypomina zwarzoną masę do tortu, z grudkami i przebarwieniami? – jeśli masz do czynienia z drugą opcją, nie daj się zwieść zapewnieniom producenta, że to normalny stan. Przyczyną może być:
- nieodpowiednia, stara, zwietrzała mieszanka,
- złe połączenie różnych mieszanek wosków, które nie wytworzyły jednorodnej masy
- zbyt szybko wlana do szkła ( cząsteczki tłuszczy oddzielają się od siebie, tworząc rozkwit tłuszczy zwany „lukrem”)
📌 czy wosk odrywa się od szkła? Winę tutaj ponosi nieodpowiednia (za niska) temperatura mieszanki oraz szkła w momencie zalewania wosku do szklanki/naczynka.
Takie oderwania mogą pojawić się także, gdy świeca przebywa przez jakiś czas w niskiej temperaturze (np. gdy zimą wracasz ze sklepu do domu). W takiej sytuacji odchodzenie wosku od ścianek jest normalne i wszystko powinno wrócić do normy, gdy świeca postoi chwilę w pokojowej temperaturze
📌 kruszący się, dziwnie wyglądający wosk na powierzchni świecy także może świadczyć o źle połączonych produktach albo niewłaściwym wymieszaniu wosku z kompozycją zapachową.
🕯 KOMPOZYCJA ZAPACHOWA/ OLEJKI ETERYCZNE
📌 jeśli na powierzchni świecy znajdują się kropelki, świeca „poci się”, zapewne do wosku dodano za dużo substancji zapachowej albo niedokładnie rozmieszano ją z woskiem.
📌 tutaj podobnie jak w przypadku wyżej, niejednorodny wygląd wosku świadczy o niewłaściwym doborze wosku do kompozycji zapachowej
🕯 KNOT
📌 spójrz na świecę z góry. Jeśli knot nie znajduje się na środku, wosk nie będzie się równomiernie wypalał. Świeca jest nieekonomiczna, ponieważ część wosku zostanie przy ściance świecy i nie zdoła się rozpuścić.
(tutaj akurat knot jest w miarę prosto, nie mieliśmy takich świec z krzywym knotem)
Na co zwrócić uwagę podczas spalania świecy?
📌 Świeca kopci podczas palenia. Powodów może być kilka. Najpierw upewnij się, że zamknąłeś okna i wyeliminowałeś przeciągi (świeca w przeciągu zawsze kopci) oraz masz knot odpowiedniej długości (pamiętaj, aby przycinać knot przed każdym paleniem na wysokość ok.5 mm). Jeśli świeca nadal kopci, wtedy zwróć uwagę na knot. Knot mógł być impregnowany nienaturalnie, jakimiś dziwnymi substancjami (parafiną), które powodują kopcenie. Również sam knot mógł nie być bawełniany, nie naturalny, lecz z dodatkami odpowiedzialnymi za uwalnianie sadzy.
📌 Wosk nie topi się równomiernie, nie dopływa do ścianek, a co za tym idzie, płaszcz wosku na powierzchni świecy nie wytwarza się. Wina może leżeć w źle dobranym knocie, który nie jest w stanie unieść mieszanki, dlatego wosk rozpuszcza się wyłącznie wokół knota (tzw. tunelowanie świecy)
📌 Świeca nie pachnie podczas spalania. Dzieje się tak, gdy producent oszczędza na kompozycji zapachowej albo po prostu dobierze nieodpowiednią kompozycję zapachową. Jeśli kompozycja albo olejki eteryczne rozpuszczają się wyłącznie w tłuszczach, nie będą odczuwalne w twardej parafinie i odwrotnie. Kompozycje zapachowe przeznaczone do parafiny, mogą nie do końca sprawdzić się w tłustych woskach, tj. soja czy rzepak.
Uwaga na oszustów!! Nawet jeśli świeca pachnie przed paleniem i chwilę po zapaleniu knota, ale potem już przestaje mamy do czynienia z oszustwem!! Producenci zalewają główną część świecy prawie bezwonną mieszanką, natomiast do dolewki dodają zwiększone stężenie kompozycji zapachowej. W efekcie świeca pachnie tylko w obrębie zapachowej dolewki. Smutne, że producenci stawiają wyłącznie na pierwsze wrażenie odbiorcy z produktem. Nie biorą pod uwagę faktu, że klient nie kupi tej świecy drugi raz.
📌 Knot podczas palenia powinien delikatnie zaginać się ku dołowi, lecz nigdy nie powinien się wywijać czy zaginać tak mocno, że styka się z woskiem.
Na co zwrócić uwagę po spaleniu świecy?
📌 świeca spaliła się za szybko wobec sugestii, którą zawarł producent. Powody mogą być dwa: informacja na etykiecie to naciągana prawda albo został dobrany do świecy nieprawidłowy knot. Knot mógł być za mocny wobec mieszanki, dlatego świeca spaliła się szybciej niż przewidział to producent.
Wierzymy, że po tej lekcji nie dasz się nabrać bezwzględnym zapewnieniom producenta. Świadomy klient, to szczęśliwy klient 🙂
Jeśli nasuwa Ci się jeszcze jakieś spostrzeżenie albo wątpliwość, związana z korzystaniem ze świec, napisz do nas w komentarzu. Pomożemy Ci rozprawić się z mitami 🙂
Ps. Pokazane na zdjęciach świece, które mają defekty, pochodzą z naszej pracowni (poza jedną). Specjalnie poddajemy nasze produkty ekstremalnym warunkom, żeby zaobserwować ich reakcje. Jak widzisz, nie wszystkie egzemplarze przeszły pomyślnie te próby 🙂