Senses Hill – producent świec i wosków zapachowych

Pamiętacie jak będąc dziećmi maszerowaliście nad pobliską rzekę z przebraną kukłą w ręce? A jako starsze już dzieciaki chodziliście na wagary? Czy zastanawialiście się dlaczego Pierwszemu Dniu Wiosny towarzyszą jakieś szczególne obrzędy?  Dlaczego ten czas równonocy jest niezwykły i z czego to wynika? Co robią mieszkańcy innych stron świata, żeby skutecznie przegonić zimę?

 

 

Zacznijmy więc od lokalnego podwórka. Polski zwyczaj topienia Marzanny związany jest z pogańskimi obrzędami słowiańskimi, w rozumieniu których upatrywano w słomianej kukle demona związanego ze śmiercią i zimą. Żeby pozwolić wiośnie na przyjście należało marzannę podpalić i  utopić. Ten obyczaj wykonywany był w ramach Święta Jarego, przypadającego na 21marca lub w pierwszą niedzielę po równonocnej pełni Księżyca. Święto Jare i magiczne obrzędy, które wykonywano miały raz na zawsze przepędzić zimę, pozwolić wiośnie przyjść  oraz przynieść pomyślność w nowym roku.  Poza wspomnianym topieniem marzanny malowano także jajka (stąd ówczesne pisanki), które miały przynieść do domostw mnóstwo energii i życia, a także przynieść urodzaj, płodność i siły  w rozpoczynającym roku.

 

Bułgarski zwyczaj Martenica związany jest z postacią starej zgryźliwej baby – Babci Marty, która powstrzymuje wiosnę przed nadejściem. Dlatego Bułgarzy 1 marca obdarowują się biało-czerwonymi włóczkowymi gałgankami (martiniczkami), chcąc przegonić zimę.  Takie gałgankowe ozdoby noszą przy sobie aż do momentu zaobserwowania pierwszej oznaki wiosny, np. lecącego bociana czy jaskółki.

 

W słonecznej Hiszpanii pierwszy dzień wiosny celebruje się jako Święto Ognia. Obchody trwają od 16tego do 19tego marca, jednak kluczowy jest ostatni dzień, kiedy to z przygotowanymi uprzednio kukłami (często są to karykatury i satyryczne przedstawienia znanych osób sięgające nawet kilku metrów wysokości) przechodzi się w uroczystej paradzie, a potem spektakularnie pali. Imprezie towarzyszy pokaz fajerwerków.

 

W Szwajcarii natomiast pali się bałwana – Böögg. Święto nazwane Sechseläuten jest organizowane w momencie pojawienia się pierwszych kwiatów, choć główną rolę odgrywa w nim ogień. Szwajcarzy upatrują wróżby w sposobie w jaki zapłonie podpalony bałwan, ponieważ im szybciej ogień dotrze do głowy kukły, tym szybciej przyjdą ciepłe i pogodne dni. Dla wzmocnienia efektu zapłonu wkłada się do bałwanowej głowy materiały wybuchowe. To musi być wystrzałowe święto!

 

Chyba najbardziej kolorowo i radośnie wita się wiosnę podczas święta Holy (Festiwal Kolorów), gdzie przy tańcach, muzyce i śpiewie  uczestnicy obsypują się kolorowym proszkiem. Jednocześnie jest to czas przebaczania win i wyrządzonych krzywd, by z czystym sercem przygotować się na nadejście nowej pory roku. Zwyczaj ten odbywa się w Indiach i Nepalu, choć obchodzony jest przez wszystkich mieszkańców niezależnie od przynależności religijnej i etnicznej.

 

Z kolei w Japonii mamy dwa rodzaje świąt. Pierwsze z nich, Hanami polega na podziwianiu piękna kwiatów, szczególnie tak charakterystycznej dla Japonii –  kwitnącej wiśni, symbolizującej ulotność i niesłychaną urodę. Japończycy zbierają się w parkach i delektują zachwycającym widokiem przyrody. Wydarzeniom towarzyszy degustacja herbaty, sake i wspólne ucztowanie nawet do późnych godzin nocnych. Drugie święto natomiast związane jest z rytuałem odpędzania demonów. Osoby urodzone w roku zwierzęcia, które patronuje obecnemu rokowi rzucają na ziemię ziarna soi, co ma odpędzić złe duchy. Pozostali uczestnicy zbierają i zjadają tyle ziaren, ile mają lat plus jedno dodatkowe na znak pomyślności w następnym roku.

 

W Bośni witaniu wiosny patronuje jajko, jako symbol nowego życia. Z tej okazji organizowane jest wspólne smażenie ogromnej jajecznicy na olbrzymich patelniach. Wydarzenie to zwane Cimburijada przyciąga do Zenicy tysiące osób, które gromadzą się przy wspólnym spożywaniu jajecznego dania.

 

 

A może Wy braliście udział w którymś z tych Świąt? Jakie macie sposoby na celebrowanie przyjścia wiosny? Czekamy na Wasze komentarze 🙂

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *