Senses Hill – producent świec i wosków zapachowych

Natural oil candles Na rynku znajdziesz przeróżne produkty, które kuszą informacjami na etykiecie: „Naturalny olejek eteryczny”, „100% olejek eteryczny”, „100% naturalny olejek”. Czy można wierzyć tym informacjom? Jak  nie dać się wpuścić w maliny przy wyborze odpowiednich olejków? Poniższy wpis pokaże Ci kilka rad, które pomogą Ci ustrzec się przed oszustami i wybrać prawdziwy naturalny olejek eteryczny.

 

 

Czym są naturalne olejki eteryczne i jak się je pozyskuje?

To produkty otrzymywane z surowców roślinnych: z kwiatów, liści, korzeni, ziół, drewna, kory, gałązek, nasion, owoców, skórek, żywic i innych roślinnych części, za pomocą różnych metod:

🌿 Metody mechaniczne/wytłaczanie, które stosuje się szczególnie z owoców i skórek (głównie cytrusów), wytłaczając albo odwirowując sok (wykorzystywany w przemyśle spożywczym). Sam olejek oddziela się od wody i pozostałości owoców przez filtrację. Powstałe resztki można użyć ponownie, lecz uzyskamy wtedy gorszej jakości olejek.

🌿 Destylacja parą wodną polega na umieszczeniu części roślin w kotle z wodą, którą się podgrzewa. Po wyparowaniu wody otrzymujemy esencję, którą trzeba schłodzić. Tą metodą otrzymuje się większość olejków eterycznych, stosowanych w kompozycjach zapachowych i aromaterapii.

🌿Ekstrakcja zalicza się do najnowocześniejszych z metod. Polega na wypłukiwaniu rozpuszczalnikiem wartościowych substancji z rośliny, a następnie pozbyciu się rozpuszczalnika. Otrzymany w ten sposób produkt nazwany jest konkretem.

 

Olejki pozyskiwane z różnych części tej samej rośliny różnią się zarówno składem chemicznym, jak i wonią, np. olejek z owocni pomarańczy posiada słodki zapach typowy dla tego owocu, natomiast olejki z liści pomarańczy (petitgrain) oraz z kwiatów (neroli) wykazują już odrębny skład, a ich zapach jest bardziej gorzki, cierpki.

Jeśli chodzi o konsystencję i właściwości fizyczno-chemiczne to olejki eteryczne nie są w zasadzie ole(j)kami, ponieważ nie są tłuste. Czyste naturalne olejki eteryczne nie pozostawiają tłustych plam. Pomimo to olejki te nie rozpuszczają się w wodzie, lecz wyłącznie w alkoholach i tłuszczach.

 

 

Jak nie dać się oszukać wybierając prawdziwy naturalny olejek eteryczny?

1)  NATURALNIE Z NATURY

Naturalne olejki eteryczne są pozyskiwane wyłącznie z surowców pochodzenia roślinnego. Jeśli widzisz więc informację „naturalny olejek czekoladowy” – wiedz, że musi to być kłamstwo! W przypadku takich olejków są to syntetyczne substancje, niemające nic wspólnego z naturą!

 

2) CZYTAJ SKŁAD

Każdy olejek eteryczny to prawdziwy łańcuch związków chemicznych, jednak kupując naturalny olejek eteryczny warto zwrócić uwagę, by zawierał wyłącznie! jeden składnik (zaznaczony nazwą łacińską, czasami angielską nazwę botaniczną). Zatem wybierając olejek ze słodkiej pomarańczy powinieneś znaleźć napis – Citrus sinensis Oil. Nic poza tym!

Zdarza się także tak, że pożądany przez nas olejek (sprawa dotyczy głównie drogich olejków, których proces pozyskiwania jest kosztowny i długotrwały), np. olejek różany albo jaśminowy rozcieńcza się w innej substancji,np. oleju albo innym bezwonnym rozpuszczalniku. Jeśli rozpuszczalnikiem jest naturalny olej (oliwa z oliwek albo olej winogronowy) taka mieszanka nadal jest naturalna, lecz nie jest to już nasz pożądany 100-procentowy naturalny olejek eteryczny.

 

Jak organoleptycznie sprawdzić, czy podany naturalny olejek eteryczny nie jest oszukany? (np. wtedy, gdy zedrze Ci się etykieta i nie masz możliwości przeczytania składu). To proste! – nanieś na opuszek palca wskazującego i kciuka kroplę olejku i rozetrzyj. Jeśli substancja się wchłonie nie pozostawiając tłustej warstwy, możesz być pewien, że wszystko OK i produkt nie jest „chrzczony”. Dla porównania możesz wykonać podobną próbę, np. z olejem do smażenia czy oliwką dla niemowląt i także rozetrzeć w palcach. Porównaj wrażenia. Prawda, że się różnią?!

Innym sposobem sprawdzenia autentyczności naturalnego olejku eterycznego jest wylanie kropli na czysta kartkę papieru. Jeśli wyschnie nie pozostawiając tłustego śladu, bądź pewny, że do olejku nie dodano substancji rozcieńczającej i olejek jest autentyczny.

 

 3) PRZEANALIZUJ ETYKIETĘ

Najlepiej, jeśli znajdziesz tam następujące informacje:

🌷Czy spełniają polskie normy, posiadają certyfikat IFRA?

🌷Napis – „100% naturalny olejek eteryczny” 

🌷Skład naturalnego olejku eterycznego oznaczony nazwą łacińską (ewentualnie angielską nazwę botaniczną)

🌷 Datę ważności i nr partii

🌷 Adres producenta / dystrybutora

 

 

A co z naturalnymi olejkami eterycznymi w świecach?

Sytuacja wygląda podobnie. Zwróć uwagę na to jakie substancje zapachowe producent dodaje do świec. Jeśli deklaruje dodawanie naturalnych olejków eterycznych POWINIEN podać skład, czyli konkretne nazwy olejków (pisane najlepiej po łacinie). Jeśli nie ma tej informacji, sprawa wygląda podejrzanie… Czasami producenci używają olejków eterycznych, lecz jeśli nie używają określenia „naturalne”, jest wysoce prawdopodobne, że są one syntetyczne.

 

 

O sposobach zastosowania i właściwościach naturalnych olejków eterycznych dowiesz się w kolejnych naszych odsłonach. Tymczasem bądź czujny i zwracaj uwagę na etykiety i składy produktów.

 

 

 

 

Do kolejnego przeczytania!

 

Rozkochani w naturalnych olejkach eterycznych,

 

SENSES HILL

 

 

 

 

 

* A. Feliczak-Guzik, K. Jagodzińska, I. Nowak, Technologia wytwarzania perfum i olejków eterycznych, Kostrzyn 2012, s. 48.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *