Naturalne olejki eteryczne – zapachy natury, magiczna alchemia czy zwykłe oszustwo?

Natural oil candles

Decydując się na zakup świecy albo wosków zapachowych, kluczowy staje się aromat. A czy zastanawiasz się, co jest odpowiedzialne za zapach? Na rynku znajdziesz przeróżne produkty, które kuszą informacjami w składzie: „Naturalny olejek eteryczny”, „100% olejek eteryczny”, „100% naturalny olejek”. Czy wszystkim można wierzyć? I jak nie dać się wpuścić w maliny przy wyborze odpowiednich olejków? Poniższy wpis pokaże Ci kilka rad, które z pewnością pomogą podjąć właściwą decyzję.

 

 

Czym są naturalne olejki eteryczne?

Naturalne olejki eteryczne nie są stricte olej(k)ami. To produkty otrzymywane z surowców roślinnych: z kwiatów, liści, korzeni, ziół, drewna, kory, gałązek, nasion, owoców, skórek, żywic i innych roślinnych części, za pomocą różnych metod:

🌿 Enfleurage jest metodą zaliczaną już do archaicznych, udoskonalaną w Grasse – francuskiej stolicy perfum, znanej na całym świecie. Technika ta ma szczególne zastosowanie w przypadku bogatych eterycznie substancji, czyli róży, pomarańczy, jaśminu. Polega na nanoszeniu świeżo zerwanych kwiatów na szklaną, pomalowaną zimnym tłuszczem płytę. Nasycony zapachem tłuszcz to pomada, którą wykorzystują zakłady perfumeryjne.

🌿 Maceracja to metoda podobna do enfleurage, w której pocięte na kawałki części roślin wrzuca się do gorącego tłuszczu. Otrzymaną wówczas pomadę należy wypłukać w alkoholu, czego efektem jest absolut pomady.

🌿 Metody mechaniczne/wytłaczanie, które stosuje się głównie z owoców i skórek, wytłaczając albo odwirowując sok (wykorzystywany w przemyśle spożywczym), natomiast olejek oddziela się od wody i pozostałości owoców przez filtrację. Powstałe resztki można użyć ponownie, lecz uzyskamy wtedy gorszej jakości olejek.

🌿 Destylacja parą wodną polega na umieszczeniu części roślin w kotle z wodą, którą się podgrzewa. Po wyparowaniu wody otrzymujemy esencję, którą trzeba schłodzić. Tą metodą otrzymuje się większość olejków eterycznych, stosowanych w kompozycjach zapachowych i aromaterapii.

🌿Ekstrakcja zalicza się do najnowocześniejszych z metod. Polega na wypłukiwaniu rozpuszczalnikiem wartościowych substancji z rośliny, a następnie pozbyciu się rozpuszczalnika. Otrzymany w ten sposób produkt nazwany jest konkretem.

 

Olejki pozyskiwane z różnych części tej samej rośliny różnią się zarówno składem, jak i wonią, np. olejek z owocni pomarańczy posiada zapach typowy dla pomarańczy, natomiast olejki z liści pomarańczy oraz z kwiatów wykazują już odrębny skład, a ich zapach jest bardziej gorzki, cierpki[i].

 

Warto wiedzieć, że olejki nie rozpuszczają się w wodzie, lecz wyłącznie w alkoholach i tłuszczach.

 

 

Jak nie dać się oszukać?

Zwróć uwagę na to, że powyższe metody otrzymywania naturalnych olejków eterycznych dotyczą wyłącznie produktów roślinnych. Nie daj się nabrać na olejki czekoladowe czy marcepanowe. No chyba, że ktoś znalazł jakąś superalchemiczną metodę wyciśnięcia olejku z czekolady… My nie mamy pojęcia, jak można ów olejek uzyskać. W przypadku takich olejków są to syntetyczne substancje, niemające nic wspólnego z naturą!

 

Każdy olejek eteryczny to prawdziwy łańcuch związków chemicznych, jednak kupując naturalny olejek eteryczny warto zwrócić uwagę, by zawierał wyłącznie! jeden składnik (zaznaczony poprzez nazwę łacińską). Zdarza się także tak, że pożądany przez nas olejek, np. ze słodkiej pomarańczy (Citrus sinensis) rozcieńcza się w innej substancji, oleju, co w gruncie rzeczy jest oszustwem.

 

Jak organoleptycznie sprawdzić, czy podany naturalny olejek eteryczny nie jest oszukany? (np. wtedy, gdy zedrze Ci się etykieta i nie masz możliwości przeczytania składu). To proste! – nanieś na opuszek palca wskazującego i kciuka kroplę olejku i rozetrzyj. Jeśli substancja się wchłonie nie pozostawiając tłustej warstwy, możesz być pewien, że wszystko OK i produkt nie jest oszukany. Dla porównania możesz wykonać podobną próbę, np. z olejem do smażenia czy oliwką dla niemowląt i porównać wrażenia. Prawda, że się różnią?!

 

 

Zatem na co zwrócić uwagę wybierając naturalne olejki eteryczne?

🌷Czy spełniają polskie normy, posiadają certyfikat IFRA?

🌷Czy zawierają napis: „100% naturalny olejek eteryczny” i mają skład zgodny z INCI (takie informacje powinna zawierać etykieta bądź materiały producenta)?

🌷 Czy posiadają datę ważności i nr partii na każdej buteleczce?

 

 

A co z naturalnymi olejkami eterycznymi w świecach?

Sytuacja wygląda podobnie. Zwróć uwagę na to jakie substancje zapachowe producent dodaje do świec. Jeśli deklaruje dodawanie naturalnych olejków eterycznych POWINIEN podać skład, konkretne nazwy olejków (także łacińskie). Jeśli nie ma tej informacji, sprawa wygląda podejrzanie… Czasami producenci używają olejków eterycznych, lecz jeśli nie używają określenia „naturalne”, jest wysoce prawdopodobne, że są one syntetyczne.

 

 

O sposobach zastosowania i właściwościach naturalnych olejków eterycznych dowiesz się w kolejnych naszych odsłonach. Tymczasem bądź czujny i zwracaj uwagę na etykiety i składy produktów.

 

 

 

Do kolejnego przeczytania!

 

Rozkochani w naturalnych olejkach eterycznych,

 

Senses Hill

 

 

 

 

 

[i] A. Feliczak-Guzik, K. Jagodzińska, I. Nowak, Technologia wytwarzania perfum i olejków eterycznych, Kostrzyn 2012, s. 48.

Podziel się
One comment on “Naturalne olejki eteryczne – zapachy natury, magiczna alchemia czy zwykłe oszustwo?
  1. Sylwia pisze:

    Ciekawy artykuł ??

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *