Święto Zmarłych obchodzi się w różny sposób na całym świecie. Jest jednak element, który łączy wszystkie te zwyczaje – światło i ogień.
Postanowiliśmy opisać Wam o kilku ciekawych zwyczajach i przybliżyć sposoby, w jakie ludzie na całym świecie pielęgnują pamięć o swoich bliskich, którzy już odeszli.
Słowacja
Nasi południowi sąsiedzi martwią się o swoich bliskich nawet po śmierci, dlatego podczas zaduszkowej nocy zostawiają na swoich stołach coś do zjedzenia dla zmarłych. Ponadto zapalają po jednej świecy dla każdego zmarłego.
Francja i Niemcy
We Francji i południowej, rzymsko-katolickiej części Niemiec- podobnie jak w Polsce – Dzień Wszystkich Zmarłych obchodzi się 1 listopada, natomiast dzień później – Zaduszki. Francuzi i Niemcy odwiedzają groby zmarłych, składając na nich kwiaty, wieńce oraz zapalają świece.
Hiszpania
W Hiszpanii Święto Zmarłych zwie się Todos los Santos (bądź krótsze Tosantos). Hiszpania jest w dużej mierze katolickim krajem, dlatego też podobnie jak w innych krajach katolickich odwiedza się groby bliskich zmarłych, zostawiając na nich kwiaty, palące znicze oraz odmawia modlitwy. Jednak biorąc pod uwagę większe zróżnicowanie etniczne i językowe tego kraju, występują pewne różnice i w zasadzie każda prowincja ma odrębne zwyczaje, które je wyróżniają. Hiszpańskie Święta Zmarłych mają zdecydowanie bardziej entuzjastyczny charakter. Odbywają się procesje, fiesty, rodzinne spotkania na cmentarzach, rozstawia się targowiska, na których sprzedawane są przeróżne łakocie. Hitem są Huesos de Santo –marcepanowo – miodowe ciastka z kremem, symbolizujące kości świętych. Przesąd głosi, że należy najeść się do syta, by nie pozostało ani odrobiny miejsca na złe duchy, które mogłyby się wkraść w ciało żyjącego.
Portugalia
1 listopada jest także Świętem Zmarłych dla Portugalczyków, w którym odwiedzają bliskich zmarłych na cmentarzach. Dawniej popularny był zwyczaj „chleb dla Boga”, podczas którego rozdawano pieczywo ubogim, natomiast dzieci przechadzając się po domach, śpiewały lokalne piosenki, prosząc o smakołyki. Niestety obecnie zwyczaj ten jest coraz bardziej wypierany przez wersję amerykańskiego Halloween.
Bułgaria
W prawosławnej Bułgarii nie obchodzi się dnia Wszystkich Świętych w sposób znany da nas. Dopiero 3 listopada świętuje się Zaduszki Archanielskie. Wtedy Bułgarzy odwiedzają groby swoich bliskich zmarłych, zabierając ze sobą jedzenie (aby ucztować ze zmarłymi) i czerwone wino, które ma symbolizować krew Chrystusa. Z jednej butelki wylewa się wino na grób zmarłego, natomiast drugą (nigdy nie tej samej!) otwiera się do samodzielnej degustacji.
Meksyk
Kultura Meksyku jest bardzo specyficzna. To połączenie dawnej kultury Majów z wpływami hiszpańskich kolonizatorów. Dlatego Święta Zmarłych w Meksyku totalnie nie przypominają tych z Europy. Mają niesamowicie radony charakter, ponieważ są okazją do kontaktu z bliskimi zmarłymi. Co więcej, czcią obdarza się Santa Muerte – Świętą Śmierć. Przygotowania do Świąt zaczynają się dużo wcześniej. W sklepach pojawiają się łakocie i figurki przypominające trupie czaszki i szkielety, natomiast w domach rozpoczyna się wielkie sprzątanie, aby przygotować je na przyjście zmarłych krewnych.
Charakterystyczne dla Meksykanów są domowe ołtarzyki. Na stołach ustawia się słodycze, kwiaty, zdjęcia zmarłych oraz przedmioty należące do nich. Obchody są podzielone na dwie części. W pierwszą noc z 31 października na 1 listopada wspomina się zmarłe dzieci, dlatego przy ołtarzykach ustawia się czekoladę, cukrowe trupie czaszki, owoce, słodkie napoje, natomiast noc później następuje wspomnienie dorosłych. Ołtarzyki okadza się kadzidłem oraz zapala świece, po jednej dla każdego wspominanego zmarłego.
Nawiedzenia cmentarzy mają bardzo radosny charakter, którym towarzyszą wesołe parady oraz ucztowanie.
Ekwador
Święto Zmarłych w Ekwadorze nieodłącznie związane jest z jedzeniem. Jedzą żywi, ale przede wszystkim chodzi o to, aby nakarmić zmarłych, ofiarując im ich ulubione potrawy. Istnieje bowiem przekonanie, że dopiero, gdy zmarli zaspokoją swój głód, żywi mogą zasiąść do stołu i rozpocząć biesiadowanie. Ciekawym zwyczajem jest także gra w kości na cmentarzach. Nie jest to bynajmniej dziecinna zabawa, a sposób porozumiewania się ze zmarłymi. Ekwadorczycy wierzą, że ilość wyrzuconych oczek, oznacza konkretną prośbę bądź potrzebę, którą zmarły kieruje do żywych.
Stany Zjednoczone
Halloween to obecnie chyba najbardziej popularny zwyczaj na całym świcie. All Hallows Eve (Wieczór Wszystkich Świętych) to zwyczaj pochodzący od Celtów, został przeniesiony na kontynent amerykański przez irlandzkich emigrantów. Bez wątpienia jego symbolem jest dynia, którą pozbawia się miąższu, aby umieścić wewnątrz świecę.
Tej nocy, czyli z 31 października na 1 listopada tłumy ludzi, głównie dzieci, przebranych za straszydła, upiory i wampiry przechadza się od domu do domu prosząc o słodycze, z charakterystycznym pytaniem „Cukierek czy psikus?”. Mroczne stroje maja za zadanie odstraszenie złych duchów. Dorośli za to bawią się na balach przebierańców w halloweenowej atmosferze.
Filipiny
Święta Zmarłych na Filipinach także mają bardzo radosny charakter, związany z biesiadowaniem. 1 listopada całe rodziny udają się na cmentarze, aby tam ucztować. Filipińczycy dekorują groby bliskich kwiatami, świecami oraz przynoszą ze sobą ulubione potrawy zmarłych. Zdarza się, że rozstawiają namioty, a biesiadowanie przeciąga się do rana. Po ulicach miast przechadzają się tzw. “pangangaluluwa”, czyli charakterystyczna grupa osób śpiewająca i grająca w imieniu zmarłych, prosząc o jałmużnę i modlitwę dla tych, którzy już odeszli.
Japonia
Pamięć o zmarłych dla Japończyków ma równie wielkie znaczenie, co dla Meksykanów. Święta Zmarłych w Japonii należą do jednych z najważniejszych, trwają trzy dni i przypadają – w zależności od regionu – w połowie lipca bądź sierpnia. Japończycy wierzą, że podczas tych dni bliscy zmarli schodzą na ziemię, aby przebywać z żywymi.
Japończycy sprzątają groby oraz swoje domy, aby godnie przywitać dusze zmarłych. Przed domami ustawiają jedzenie, a także dekorują mieszkania kwiatami i latarniami. Symbol ognia jest tu niezwykle istotny, ponieważ świecące lampiony i rozpalane ogniska mają za zadanie rozświetlić zmarłym drogę po świecie żywych. Analogicznie trzeciego dnia należy odprowadzić zmarłe dusze. Służą do tego specjalne lampiony puszczane na rzece, efektem przypominające puszczane podczas Nocy Świętojańskiej wianki.
Chiny
W Chinach Święto Zmarłych określa się mianem Święta Duchów/Przodków. Tutaj podobnie jak w Japonii, puszcza się na wodę łódeczki z lampionami wskazujących zmarłym drogę. Chińczycy udają się na cmentarze, składają zmarłym ofiary, aby uczcić ich pamięć oraz zyskać przychylność. Ciekawym zwyczajem jest palenie papierowych imitacji pieniędzy bądź innych drogocennych przedmiotów, aby przesłać im ”dymną” pomoc oraz odsunąć gniew zmarłych. Chińczycy wierzą, że zmarli mają takie same potrzeby jak żywi, stąd tak duża dbałość i troska o nich.
Specjalnie na czas jesienno – halloweenowy przygotowaliśmy serię świec w słoikach oraz wosków w kształcie dyni w 4 niezwykłych zapachach. Sprawdź je wszystkie w naszym sklepie internetowym.