W pierwszej odsłonie naszego cyklu o naturalnych olejkach eterycznych pisaliśmy o metodach uzyskiwania olejków oraz o tym jak nie dać się oszukać i nauczyć się odróżniać oryginały od podróbek.
Dziś dowiesz się o właściwościach naturalnych olejków eterycznych i o tym jakie problemy zdrowotne możesz za ich pomocą rozwiązać. Kluczowe staje się pojęcie „aromaterapii”.
Ale póki co, odrobina historii
Naturalne olejki eteryczne były wykorzystywane już w starożytności. Szczególnie popularne były w Egipcie. Już w 3000roku p.n.e. Egipcjanie używali substancji aromatycznych do wytwarzania perfum, balsamowania zwłok oraz produkcji leków. W Indiach i Chinach poza celami leczniczymi, wykorzystywano naturalne substancje w religijnych rytuałach. Arabski medyk i filozof Abu Ali ibn Sina, znany jako Awicenna przyczynił się do wynalezienia metody destylacji olejków eterycznych.
W Europie również znano uzdrawiającą moc olejków eterycznych, noszono ziołowe amulety, a także używano aromatycznych roślin do odstraszania owadów. Na pewno znasz opowieść o szajce francuskich złodziei, którzy w czasie szalejącej dżumy rabowali miasto bez uszczerbku na swoim zdrowiu. A wszystko za sprawą „magicznej” mieszanki ziół o bakteriobójczym i odkażającym działaniu, którą nasączali swoje ubrania i chusty okrywające twarze.
Za autora nazwy „aromaterapia” uznaje się francuskiego chemika Rene-Maurice Gattefosse (1881–1950), który zainteresowanie drogocennymi właściwościami ziół zawdzięcza niefortunnemu wypadkowi. Pewnego dnia, gdy badacz krzątał się w swoim laboratorium, oparzył sobie rękę. Chcąc złagodzić ból, odruchowo zanurzył ją w olejku lawendowym. Jakież mogło być jego zdziwienie, gdy po krótkim czasie rana zagoiła się, nie pozostawiając żadnego śladu. To odkrycie pozwoliło Francuzowi wykorzystać tę metodę do leczenia rannych żołnierzy podczas I wojny światowej.
Określenie „aromaterapia”, z języka francuskiego aromatherapie oznacza „terapię zapachem”, choć nie jest to ścisłe określenie. Aromaterapia wykorzystuje zarówno wiedzę o wpływie zapachu na stan emocjonalny i samopoczucie człowieka. Poza tym w aromaterapii zwraca się uwagę na właściwości substancji zapachowych tj. m.in. bakteriobójcze, przeciwzapalne, rozkurczowe, rozgrzewające itd. Aromaterapia nie wpływa wyłącznie na zmysł węchu – choć on odgrywa kluczową rolę – ale najważniejsze jest przywrócenie równowagi wewnętrznej organizmu, także przez zewnętrzne działanie olejków eterycznych (np. wcieranie w skórę w odpowiednim rozcieńczeniu).
Poniżej znajdziesz listę dolegliwości, na które pomogą Ci naturalne olejki eteryczne:
Naturalne olejki eteryczne mogą stać się Twoim sprzymierzeńcem także w walce z uprzykrzającymi życie owadami. Wiosna w pełni, więc fajnie móc cieszyć się spokojem podczas przesiadywania na werandzie czy w ogrodzie. Możesz się wtedy wspomóc naturalnymi metodami. Nie zapominaj, że środki owadobójcze nie pozostają obojętne dla ludzi. Dlatego wystrzegaj się chemii.
Pamiętaj, że olejki możesz mieszać, zachowując zasady bezpieczeństwa. Optymalna ilość olejku to 5 – 6 kropli olejku na 20 – 30 ml neutralnego oleju bazowego (np. słonecznikowy czy z pestek winogron). Więcej informacji o praktycznych zastosowaniach olejków znajdziesz w naszym następnym wpisie.
A jakie Ty masz doświadczenie w stosowaniu naturalnych olejków eterycznych? Czy interesujesz się aromaterapią i czerpiesz wiedzę z jej mądrości?
W kolejnej odsłonie będziesz mógł przeczytać o zastosowaniu naturalnych olejków eterycznych. Podrzucimy także kilka relaksujących receptur.
Z wiosennymi pozdrowieniami
Zespół SENSES HILL