Senses Hill – producent świec i wosków zapachowych

Naturalnych olejków eterycznych używano od tysięcy lat. Wspomagały  walkę ze schorzeniami, pomagały utrzymywać młodość, odstraszały insekty, na ich bazie komponowano wspaniałe perfumy. Także współcześnie powraca się do stosowania naturalnych olejków, na nowo odkrywając ich drogocenne właściwości.

 

 

W dwóch poprzednich odsłonach pisaliśmy o  tym, czym są naturalne olejki eteryczne, jak powstają, jak nie dać się oszukać wybierając wyłącznie te oryginalne produkty oraz jakie właściwości posiadają olejki  W drugiej część trylogii o naturalnych olejkach eterycznych wskazaliśmy na zastosowania tych cudownych skarbów natury oraz wymieniliśmy schorzenia, w jakich pomocą mogą stać się olejki.

 

 

 

Tym razem przygotowaliśmy LISTĘ ZASTOSOWAŃ NATURALNYCH OLEJKÓW ETERYCZNYCH. Być może zaskoczą Cię niektóre z nich.

🍃 Przy sprzątaniu – coraz częściej spotykamy się z trendem naturalnego, ekologicznego sprzątania, gdzie gotową chemię z marketu zastępuje się miksturami na bazie sody oczyszczonej, octu, szarego mydła. Żeby podkręcić takie domowe mieszanki (i zabić nieprzyjemny zapach octu) warto dolać kilka kropelek ulubionego olejku. Lawenda, słodka pomarańcza i rozmaryn wspaniale sprawdzą się w tej roli. Prawdziwą kopalnię wiedzy na ten temat znajdziesz u Ewy na jej Zielonym Zagonku.

Taka naturalna chemia domowa to także udany sposób na wykorzystanie już przeterminowanych olejków.

 

 

 🍃Bez większych problemów możesz wykonać naturalny odświeżacz/dyfuzor do sypialni czy łazienki. Wystarczy, że do ozdobnego flakonika wsypiesz łyżkę sody, dolejesz alkoholu (wódka nie pachnie tak ostro jak spirytus) oraz kilka-kilkanaście kropli olejku eterycznego. Olejki możesz pomieszać, tworząc niepowtarzalną kompozycję zapachową. Do środka wrzuć drewniane patyczki i pozwól im nasiąknąć wytworzoną miksturą. Voilà! Twój unikatowy dyfuzor zapachowy jest już gotowy.

 

 

🍃 Ratunek na bolące miejsca po ukąszeniu przez owady. W takich awaryjnych sytuacjach najlepiej sprawdzi się olejek lawendowy i z drzewa herbacianego, które maja działania antyseptyczne, łagodzące i przeciwzapalne. Można używać osobno albo w połączeniu, jednak nie bezpośrednio na skórę. Rozcieńcz olejki eteryczne w oleju bazowym (proporcja 1:1) i posmaruj zmienione miejsce. Taka mieszanka łagodzi zaczerwienienie i przyspiesza gojenie rany.

 

 

🍃 Naturalne olejki eteryczne mogą wspomóc Twoją kąpiel. Jednak UWAGA!! – nie wlewaj czystych olejków eterycznych do wanny! Olejki nie mieszają się z wodą. Będą pływały po jej powierzchni. Bezpośrednie zetknięcie olejku z Twoją skórą może wywołać poparzenia! Dlatego zanim zafundujesz sobie aromatyczny rytuał, wymieszaj olejki eteryczne z olejem bazowym albo tłustą śmietaną/mlekiem – 20/30 kropli olejków eterycznych na 50 ml nośnika. Możesz także wykonać domową sól do kąpieli. Sól morską albo sól Epson skrop ulubioną mieszanką aromatyczną, potrząśnij, aby substancje się połączyły i dopiero wtedy wsyp do wanny. Pamiętaj, aby woda nie byłą wyższa niż 38 st. C.

 

 

Aby kąpiel aromaterapeutyczna była wykonana we właściwy sposób, zastosuj kilka rad. Wiemy, że marzy Ci się kąpiel w wannie pełnej piany, wspomagana naturalnymi olejkami eterycznymi, ale musisz zrezygnować z tego połączenia. Nie łącz olejków z mydłem i innymi substancjami pianotwórczymi. Najlepiej weź normalny prysznic, nawet peeling. Dopiero później zanurz się w wannie pełnej naturalnych aromatów. Taka dobroczynna kąpiel powinna potrwać 15-30 minut. Pozwól olejkom działać! Nie spłukuj ciała wodą, delikatnie osusz ręcznikiem. Listę dobroczynnych olejków eterycznych na konkretne dolegliwości znajdziesz [TUTAJ]

 

🍃 Najpopularniejszym sposobem na użycie naturalnych olejków eterycznych jest droga – fruwające w powietrzu drobinki olejku -> nos. Żeby nie zamordować szlachetnych właściwości olejków poprzez ekstremalne ich podgrzewanie, warto stosować specjalnie do tego przeznaczone elektryczne dyfuzory albo nebulizatory. Z pewnością bardziej znane są Ci klasyczne kominki do aromaterapii. Niestety nawet na stronach internetowych producentów i dystrybutorów kominków znajdziesz niewłaściwe sposoby ich użytkowania. Pamiętaj, że naturalne olejki eteryczne nie łączą się w wodą! Dlatego nigdy nie dolewaj wody do miseczki kominka, aby połączyć ją z olejkiem. Naturalne olejki eteryczne mają mniejszą gęstość od wody, w związku z czym woda wyparowuje szybciej niż sam olejek. Pozostałość olejku już bez wody zacznie się smażyć w miseczce kominka, powodując że stanie się toksyczny!

 

 

🍃 Masaż to chyba najprzyjemniejsza metoda wykorzystania olejków. W poprzednim wpisie pisaliśmy o właściwościach poszczególnych olejków.  W zależności od Twoich potrzeb, wybierz olejek, który da Ci najwięcej korzyści. Zapach i właściwości olejku mogą pobudzić, ukoić, zrelaksować albo pomóc uporać się ze stresem i napięciami. Taką mieszankę oleju bazowego z olejkiem eterycznym – 5 – 6 kropli naturalnego olejku eterycznego na 20 – 30 ml neutralnego oleju bazowego możesz delikatnie podgrzać. Przyjemne ciepło olejowej mieszanki na Twoim ciele będzie niezapomnianą przygodą dla Twoich zmysłów.

 

 
WEWNĘTRZNE STOSOWANIE NATURALNYCH OLEJKÓW ETERYCZNYCH

Wielokrotnie można się spotkać z informacją o doustnym stosowaniu naturalnych olejków eterycznych, jednak jest to metoda niesamowicie kontrowersyjna. Wiele firm – korporacji (głównie amerykańskich) poleca takie zastosowanie, sprzedając nawet przygotowane specjalnie do tego celu własne mieszanki. Jedną z takich firm jest Young Living. Olejki tego producenta są naprawdę dobrej jakości, aczkolwiek samo spożywanie olejków powinno przebiegać według ściśle określonych reguł i/lub pod okiem wykwalifikowanego fitoterapeuty. Zdaniem Polskiego Towarzystwa Aromaterapeutycznego naturalnych olejków eterycznych się nie pije. Naturalny olejek jest substancją silnie skoncentrowaną, dlatego używanie ich wewnętrznie może być bardziej szkodliwe niż dobroczynne. Bezpieczniejszą metodą  będzie przygotowanie i wypicie wywaru albo naparu z suszonego rozmarynu czy lawendy, aniżeli picie olejków z tych roślin.

 

 

Jeśli jesteśmy już przy kwestii bezpieczeństwa, koniecznie musimy wspomnieć o przeciwwskazaniach stosowania olejków oraz środkach ostrożności. A zatem:

  • W przypadku dzieci i kobiet w ciąży należy szczególnie uważać. Na pewno należy zrezygnować z olejków ciężkich, tj. cynamonowy czy goździkowy, a także pomarańczowy czy cytrynowy. W przypadku dzieci wszystko zależy od wieku. U dzieci 3-7 lat stosuj 2 krople, powyżej 10 lat -> 4-6 kropli na 1 łyżkę nośnika (neutralny olej). Bezpieczne dla dzieci są: olejek z rumianku rzymskiego, mandarynkowy czy lawenda.
 
  • W przypadku osób z wrażliwą skórą, alergików warto przeprowadzić test uczuleniowy. Rozcieńczony olejek wetrzyj w przegub dłoni. Jeśli po 48 godzinach nie zobaczysz żadnych zmian, możesz bezpiecznie korzystać z takiej mieszanki.
 
  • Nie można zapomnieć o olejkach, które mają działanie fotouczulające. Są to olejek cytrynowy, pomarańczowy, bergamotkowy. Dlatego po aplikacji na skórę tego olejku nie opalaj się przez 4-6 godzin.
 
 
 
 

 

 Chcieliśmy dać Ci podstawowe minimum wiedzy. Być może dzięki naszym wpisom, staniesz się takim wielbicielem naturalnych skarbów jak my 🙂

 

 

 

 

 

 

z pachnącymi pozdrowieniami!

zespół SENSES HILL

 
 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *