Senses Hill – producent świec i wosków zapachowych

Walentynki
Sojowe świece zapachowe

Blog o świecach sojowych

Patrząc na niektóre ceny naturalnych świec zapachowych można złapać się za głowę! Automatycznie pojawia się pytanie – czy świeca sojowa musi być droga? Czy płacę za rzeczywistą wartość, czy tylko nabijam pieniądze ekologicznemu (i modnemu ostatnio) rynkowi? W poniższym wpisie postaramy się rozwiać Twoje wątpliwości.

Co wchodzi w skład CENY naturalnej świecy z wosku sojowego?

? W ramach wytworzenia samej świecy:?Surowiec – wosk. Ceny wosku sojowego są uzależnione od ogólnoświatowego rynku (tak jak ceny ropy naftowej czy kawy), a co za tym idzie kursu dolara. Ponadto trafiają do producenta dzięki pośrednikom, a zatem należy doliczyć koszty tej operacji. ?Dodatki do surowca:

  • substancje zapachowe: Generalnie do nadania zapachu świecy używa się dwóch rodzajów substancji zapachowych:
  • gotowe kompozycje zapachowe. Są to mieszanki wykonywane głownie w laboratoriach w Grasse (miasteczko w południowej Francji, uznawane za Mekkę światowego perfumiarstwa). Te kompozycje wykorzystywane są w przemyśle kosmetycznych, perfumiarskim oraz spożywczym. W ramach tych klasyfikacji istnieją także gotowe kompozycje przeznaczone specjalnie do wykorzystania w świecach. Każda z tych kompozycji charakteryzuje się innymi właściwościami fizycznymi (np. temperaturą zapłonu, max. stężeniem w surowcu dozwolonymi do użycia), które warto uwzględnić przygotowując unikalną recepturę świecy. Mimo że są to kompozycje wykonywane w laboratoriach, ich ceny często osiągają wartości kilkuset złotych za litr.
  • świece sojowe mogą być także uszlachetniane naturalnymi olejkami eterycznymi. Jeśli chodzi o ceny i jakość olejków, pisaliśmy już o tym wcześniej. (https://senseshill.com/naturalne-olejki-eteryczne-zapachy-natury-magiczna-alchemia-czy-zwykle-oszustwo/).

To już od producenta zależy jakie stężenie kompozycji/ olejków zapachowych doda do swojej świecy oraz czy będzie przy tym uczciwy.

  • barwniki. Pominiemy ten punkt, z racji tego, że barwienie wosku sojowego uznajemy za barbarzyństwo. Ale jeśli komuś podoba się taka forma, jego wola 🙂

?Dodatki do świecy – są to wszelkiego rodzaju pokrywki, nakładki. Mogą być wykonane z drewna, metalu. W przypływie szaleństwa można pokusić się także o dodatek bursztynu czy kamieni szlachetnych. O ile producent świecy nie sprowadza tych gadżetów z dalekich Chin, a są wykonywane na miejscu, u lokalnych stolarzy czy rzemieślników, podwyższa to cenę świecy.

?Opakowania – najczęściej kartonowe pudełka (proste bądź z otworami), czasem o prostej, a czasem o fikuśnej grafice. W zależności od tego jak bogata jest forma opakowania, ma to wpływ na cenę całości.

? Produkcja

O ile klasyczne świece parafinowe wyrabiane są w wielkich fabrykach (o wizycie w jednej z nich możesz przeczytać choćby tutaj: http://www.woskomania.pl/2018/05/byam-w-fabryce-yankee-candle-ive-been.html), tak w przypadku świec sojowych proces produkcji ZAWSZE odbywa się ręcznie.

Temat jest tak szeroki, że nie wyczerpiemy go w jednym zdaniu. Napiszemy o tym oddzielny wpis. Będziesz mógł poznać naszą produkcję „od kuchni”. Natomiast jak wiele warta jest ręczna praca, możesz się przekonać przechodząc po targach i kiermaszach rękodzielniczych. W tym wypadku wzrasta wysokość ceny, jednak świadomość, że trzymasz w ręku produkt wykonany przez konkretną osobę – nie maszynę – jest bezcenna.

? Status prawny producenta. Tutaj także mamy zasadniczo dwa rodzaje:

?Pasjonaci, hobbyści, miłośnicy piękna i zapachów. Osoby, które tak pokochały świece, że zaczęły je wyrabiać własnoręcznie. Jednocześnie jest to ich hobby i alternatywne, dodatkowe źródło dochodu. Często używają szkieł z odzysku, robią sami etykiety. wyrabiają produkty w wolnym czasie lub jako prezent dla bliskiej osoby.

?Przedsiębiorcy: a jak wiemy, firma musi na siebie zarobić. Dlatego w cenie świecy są: opłaty za wynajem pracowni, rachunki, wypłaty dla pracowników, księgowość i…nieszczęsny podatek VAT. Z pewnością firmy mają łatwiejszy dostęp do dostawców (z którymi mogą negocjować ceny), jednak dużo większe wydatki.

?Marketing marki – chcąc sprzedać wykonany przez siebie produkt, trzeba go umieć zareklamować. Tutaj rodzaj i cena reklamy odgrywa rolę. Można promować się za darmo, poprzez pocztę pantoflową, kanały społecznościowe albo rozdając ulotki. Jednak opracowanie i wdrożenie rozbudowanej kampanii reklamowo-marketingowej jest kosztowne i długotrwałe. W tym punkcie zawrzeć można także usługi graficzne oraz operacje związane z budową strony internetowej oraz promocją w sieci. Ceny tych usług mają także wpływ na finalną wartość produktu.

PODSUMOWANIE:

Wiesz już teraz, że naturalna świeca sojowa, choćby w najprostszej formie nie może kosztować 5zł. Bądź jednak czujny i nie daj się nabrać.  Jeśli mała świeca 70 gramowa kosztuje 50zł, to naszym zdaniem jest to cena nieco wygórowana. Pamiętaj, żeby zawsze sprawdzać jakość wykonania i nie dać się nabrać nieuczciwym producentom.

Podziel się z nami swoimi doświadczeniami w komentarzu. Wybierasz produkty sygnowane marką światowych gigantów czy stawiasz na lokalnych, znanych Tobie producentów? Z Chęcią dowiemy się o Twoich preferencjach 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *