Senses Hill – producent świec i wosków zapachowych

O ile świece sojowe znalazły szerokie grono swoich wielbicieli, tak świece stearynowe (z wosku palmowego) są nieco niedoceniane. Zupełnie niepotrzebnie, ponieważ ich charakterystyczna struktura i niespotykany sposób spalania nie znajdują sobie równych.

 

 

Dlaczego polecamy świece stearynowe? Poniższy wpis rozwieje wszelkie wątpliwości.

 

 

Z czego są wykonane świece stearynowe?

Świece stearynowe wykonane są głównie z wosku palmowego (zdarza się, że może to być także wosk kokosowy). Dlatego, jeśli spotkasz się gdzieś z określeniem świec stearynowych, będziesz wiedział, z jakiego surowca są wykonane.

Certyfikowany, organiczny wosk palmowy jest destylowany, a następnie chłodzony i oddzielony od oleju palmowego. Proces ten nie wymaga stosowania żadnych substancji nieorganicznych oraz szkodliwych chemikaliów, przez co sam wosk może być nazwany ekologicznym, biodegradowalnym, a nawet wegańskim. W drodze tej metody otrzymujemy wosk o twardej i kruchej strukturze.

W przemyśle występuje także wosk palmowy miękki, swą postacią łudząco przypominający wosk sojowy.  Jest jednak od niego dużo bardziej tłusty. Z uwagi na niską cenę wosku palmowego miękkiego, może on stanowić zamiennik szlachetniejszych wosków, takich jak sojowy czy rzepakowy. Zatem jeśli producent umieszcza informację na produkcie o „mieszance wosków roślinnych”, jest duże prawdopodobieństwo, że w jego skład wchodzi wosk palmowy miękki.

 

Więcej o uprawie i produkcji wosku palmowego pisaliśmy już wcześniej.

 

 

W poniższym wpisie zajmiemy się świecami z wosku palmowego twardego.

 

 

Dlaczego świece stearynowe (z wosku palmowego) są lepsze od świec parafinowych?

Świece stearynowe są zdecydowanie zdrowszą alternatywą dla świec parafinowych. W porównaniu do parafiny, świece z takiego materiału pochodzą ze źródeł odnawialnych oraz nie emitują toksycznych substancji podczas procesu spalania. Warto się jednak upewnić czy surowiec, z jakiego wykonana jest świeca, jest 100% naturalny i czysty. Jeśli nie znajdziesz na etykiecie informacji typu „100% natural wax” albo „100% stearin candle”, „100% palm wax” możesz spodziewać się, że produkt zawiera parafinowe domieszki.

Świece stearynowe palą się dłużej niż parafinowe, emitują jedynie znikome ilości dwutlenku węgla. Poprawnie wykonana świeca stearynowa pali się jasnym, równym płomieniem. Cóż może być bardziej uspokajającego i odprężającego niż wpatrywanie się w widok pięknie palącej się świece?…

 

Jakie formy świec z wosku palmowego można uzyskać?

Wosk palmowy zastyga w bardzo specyficzny sposób. Nie równomiernie (od dołu ku górze jak w przypadku wosku sojowego), lecz od ścianek naczynia bądź formy do wewnątrz. Tę właściwość należy uwzględnić, wykonując świece oraz inne produkty dekoracyjne z wosku palmowego.

 

Istnieją dwa rodzaje wosku palmowego twardego wykorzystywane do wyrabiania świec:

  • Wosk do świec do naczyń (szkła). Taki wosk silnie przywiera do ścianek naczynia, tworząc równą, szlachetną powierzchnię. Faktura takiego surowca jest malownicza i niespotykana. Wzory powstałe po zastygnięciu mają podłużne kształty, przypominając liście bądź egzotyczne kwiaty.

 

Świeca stearynowa candles stearin

 

  • Wosk do świec figuratywnych ma nieco inne właściwości. Podczas zastygania obkurcza się, odchodząc od ścianek formy, dzięki czemu można bez trudu wyjąć świecę. Wzory, uzyskane w procesie krystalizacji bardziej przypominają marmur bądź kryształ górski niż podłużne liście. Krucha i jednocześnie  twarda  struktura wosku palmowego nie pozwala na wykonywanie precyzyjnych wzorów świec figuratywnych. Dlatego wosk ten znajdzie najlepsze zastosowanie w klasycznych formach walców, kul bądź prostopadłościanów.

 

Świece stearynowe od Senses Hill

Osobliwa postać wosku palmowego przejawia się także w zapachowym aspekcie palącej się świecy. Struktura wosku powoduje, że zapach świecy nabiera chłodnego, bardziej stonowanego oblicza niż w przypadku ciepłego wymiaru aromatu świec sojowych.

 

Świece stearynowe zachwycają wyglądem w swojej białej, organicznej postaci, lecz równie pięknie wyglądają w odcieniach pastelowych bądź ciepłych, karmelowo – ziemistych.

 

Przedstawicielom, jakich branż przypadną do gustu świece stearynowe?

Świece stearynowe są  klasyczne i eleganckie. Nie potrzebują dodatkowych zdobień, bo same w sobie są niesamowitą dekoracją. Spontaniczny proces krystalizacji świecy powoduje, że każda świeca jest odzwierciedleniem natury, przez co jest niepowtarzalna i jedyna w swoim rodzaju.

Pilarowe świece z wosku palmowego tylko z pozoru nie wyróżniają się niczym niezwykłym. To stwierdzenie błyskawicznie można obalić, gdy świeca zaczyna się palić. Zewnętrzne ścianki świecy stają się swego rodzaju ażurowym lampionem. Dzięki temu efektowi płomień genialne prześwituje przez powstałe w dekoracji artystyczne otwory.

🕯️Klasyczna i pełna wzniosłości świeca to niespotykana ozdoba podczas ceremonii ślubnych oraz przyjęć weselnych:
 
  • Pieńkowe świece stearynowe wspaniale podkreślają atmosferę ceremonii ślubnej. Niezwykle okazale wyglądają w wysokich, szklanych naczyniach. Taki sposób ekspozycji pozwala jednocześnie zachować bezpieczeństwo, chroniąc świecę przed przeciągami.  Ceremonia ślubna jest niesamowicie stresującym momentem, dlatego charakterystyczny zapach spalania świec parafinowych mógłby jeszcze bardziej rozdrażnić Parę Młodą oraz ich gości. W przypadku świec z wosku palmowego nie trzeba obawiać się takiego efektu, ponieważ świece spalają się bezwonnie i przebywanie w ich otoczeniu nie staje się nużące.
  • Podobną atmosferę dzięki świecom stearynowym możesz osiągnąć także w sali weselnej. Świece z wosku palmowego fantastycznie podkreślają charakter stylizacji glamour oraz boho. Tam, gdzie kobiecość i klasa są na pierwszym miejscu, muszą pojawić się świece stearynowe. Pilary bądź wersje w szkłach nadają niepowtarzalny klimat weselnym wnętrzom, wprowadzając odrobinę romantyczności. Co więcej, goście weselni mogą ucztować  bez obaw o uciążliwy zapach parafiny.

 

🕯️Właściciele hoteli i restauracji z pewnością zaintryguje efekt, jaki mogą uzyskać dzięki palącym się świecom stearynowym. Warto, aby goście zapamiętali także klimat miejsca, w jakim mieli przyjemność przebywać. 
 
 
🕯️Kancelarie oraz biura mogą zyskać inny wymiar, gdy w surowych, tradycyjnych bądź industrialnych wnętrzach rozbłyśnie płomień świecy. Zaprojektowany odpowiednio krój dekoracji, korespondujący ze stylizacją wnętrza, może stać się intrygującą ozdobą przyciągającą oko, podobnie jak ciekawy obraz bądź grafika.
 
 
🕯️Przestrzenie Welness i SPA wymagają stworzenia odpowiedniego klimatu. Taki efekt można osiągnąć za pomocą wdzięcznych świec. Całkiem przyjemne wrażenie sprawiają świece filarowe bądź świece w płaskim szkle z kilkoma knotami. Nigdzie niespotykany taniec światła, czuwający nad relaksem, odpoczynkiem i regeneracją stworzy nastrój, do którego z chęcią się wraca.
 
 
🕯️Prywatne mieszkania, w których możesz skomponować swoje wymarzone świece pod kątem gamy kolorystycznej i zapachowej. Dzięki zestawowi kilku różnych świec możesz wyczarować sobie wspaniały taniec ognia w domowym zaciszu.
 

 

Zalety świec stearynowych:

🗝️Wosk palmowy jest surowcem odnawialnym, biodegradowalnym, ekologicznym, także przyjaznym weganom.
 
🗝️Wosk palmowy jest bardzo twardy, gładki, suchy. Ma bardzo twardą strukturę, co oznacza, że nie topi się w dłoniach podczas upałów. Dlatego też wosk palmowy jest wygodny w użyciu i transporcie.
 
🗝️Świece stearynowe spalają się czysto, jasnym płomieniem, a ich czas palenia jest dłuższy wobec świec parafinowych. Podczas spalania nie wyczujesz nieprzyjemnego zapachu, doskonale znanego z parafinowym świec.
 
🗝️Świeca wykonana z wosku palmowego nie wymaga barwienia szkła oraz użycia wyrafinowanych etykiet. Piękno zastygłej stearyny jest atutem samym w sobie. Dzięki właściwościom tego materiału na powierzchni świecy pojawiają się niepowtarzalne  wzory, podobne do tych, które naturalnie powstają zimą na szybach.
 
🗝️Jedną z bardziej charakterystycznych cech pilarowych świec stearynowych jest niesamowity efekt, powstający podczas spalania, czyli wytwarzanie się ażurowego klosza z zewnętrznych krawędzi świecy. Paląca się świeca przypomina lampion, a jej struktura jest niepowtarzalna.
 
 

Wady świec stearynowych:

🗝️Świece wykonane z wosku palmowego są niezwykle kruche. Jest to szczególnie ważne, gdy bierzemy pod uwage transport.  Szczególnie wrażliwe są cienkie miejsca, narożniki, dlatego wysyłając świece stearynowe, należy bardzo starannie zabezpieczyć paczkę. 
 
🗝️Zastygła stearyna jest – ze względu na swoją strukturę –  niezwykle krucha, co znacznie utrudnia rzeźbienie w niej. Kruchość stearyny uniemożliwia także wykonywanie skomplikowanych wzorów.
 
 
 
 
 
 
Napisz nam, czy spotkałeś się ze świecami stearynowymi? Może masz jakieś ulubione formy albo zapachy?
Zostaw nam komentarz poniżej. Z przyjemnością poczytamy Twoje opinie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *