Na czym polega piękno świec stearynowych?

Na czym polega piękno świec stearynowych?

O ile świece sojowe znalazły szerokie grono swoich wielbicieli, tak świece stearynowe są nieco niedoceniane. Zupełnie niepotrzebnie, ponieważ ich charakterystyczna struktura i niespotykany sposób palenia nie znajdują sobie równych.

 

Dlaczego polecamy świece stearynowe? Poniższy wpis rozwieje wszelkie wątpliwości.

 

Z czego są wykonane świece stearynowe?

Świece stearynowe wykonane są głównie z wosku palmowego (zdarza się, że może to być także wosk kokosowy). Dlatego, jeśli spotkasz się gdzieś z określeniem świec stearynowych, będziesz wiedział z jakiego surowca są wykonane.

Certyfikowany, organiczny wosk palmowy jest destylowany, a następnie chłodzony i oddzielony od oleju palmowego. Proces ten nie wymaga stosowania żadnych substancji nieorganicznych oraz szkodliwych chemikaliów, przez co sam wosk może być nazwany ekologicznym, biodegradowalnym, a nawet wegańskim. W drodze tej metody otrzymujemy wosk o twardej i kruchej strukturze.

W przemyśle występuje także wosk palmowy miękki, swą postacią łudząco przypominający wosk sojowy.  Jest jednak od niego dużo bardziej tłusty. Z uwagi na niską cenę wosku palmowego miękkiego, może on stanowić zamiennik szlachetniejszych wosków, takich jak sojowy czy rzepakowy. Zatem jeśli producent umieszcza informację na produkcie o „mieszance wosków roślinnych” jest duże prawdopodobieństwo, że w jego skład wchodzi wosk palmowy miękki.

Więcej o uprawie i produkcji wosku palmowego pisaliśmy już wcześniej. Dla przypomnienia, podsyłamy [LINK].

 

W poniższym wpisie zajmiemy się świecami z wosku palmowego twardego.

 

Dlaczego świece stearynowe (z wosku palmowego) są lepsze od świec parafinowych?

Świece stearynowe są zdecydowanie zdrowszą alternatywą dla świec parafinowych. W porównaniu do parafiny, świece z takiego materiału pochodzą ze źródeł odnawialnych oraz nie emitują toksycznych substancji podczas procesu spalania.. Warto się jednak upewnić czy surowiec, z jakiego wykonana jest świeca jest 100% naturalny i czysty. Jeśli nie znajdziesz na etykiecie informacji typu „100% natural wax” albo „100% stearin candle”, możesz spodziewać się, że produkt zawiera parafinowe domieszki.

Świece stearynowe palą się dłużej niż parafinowe, emitują jedynie znikome ilości dwutlenku węgla. Poprawnie wykonana świeca stearynowa pali się jasnym, równym płomieniem. Cóż może być bardziej uspokajającego i odprężającego niż wpatrywanie się w widok pięknie palącej świece?…

 

Jakie formy można uzyskać?

Wosk palmowy zastyga w bardzo specyficzny sposób. Nie równomiernie (od dołu do góry, jak w przypadku wosku sojowego), lecz do wewnątrz od ścianek naczynia bądź formy. Tę cechę niewątpliwie należy uwzględnić wykonując świece oraz inne produkty dekoracyjne z wosku palmowego.

 

Istnieją dwa rodzaje wosku palmowego twardego wykorzystywane do wyrabiania świec. Jest to:

  • Wosk do świec w naczyniach (szkle). Taki wosk silnie przywiera do ścianek naczynia, tworząc równą szlachetną powierzchnię. Faktura takiego surowca jest niezwykle malownicza. Wzory powstałe po zastygnięciu są podłużne i przypominają liście bądź podłużne kwiaty.

Świeca stearynowa candles stearin

 

  • Wosk do świec figuratywnych ma nieco inne właściwości. Obkurcza się, odchodząc od ścianek formy, dzięki czemu można bez trudu wyjąć świecę. Wzory, uzyskane w procesie krystalizacji bardziej przypominają marmur bądź kryształ górski. Krucha i twarda jednocześnie struktura wosku palmowego nie pozwala na wykonywanie precyzyjnych wzorów świec figuratywnych. Najpiękniej wygląda w klasycznych formach walców, kul bądź prostopadłościanów.

Świece stearynowe od Senses Hill

 

Nadając świecom stearynowym zapach ponownie trzeba wziąć pod uwagę ich strukturę. Zapachowe świece z wosku palmowego twardego z pewnością przypadną do gustu wielbicielom chłodnych, bardziej lodowych, rześkich form zapachu. Dodając taką samą kompozycję zapachową do świecy sojowej i stearynowej, uzyskamy nieco inny efekt. Warto wykorzystać tę właściwość, by móc stworzyć wymarzoną świecę stearynową na odpowiednią okazję.

 

Świece stearynowe mają tę fenomenalną właściwość, że zachwycają wyglądem w swojej białej, organicznej postaci. Równie pięknie wyglądają w odcieniach pastelowych bądź ciepłych, karmelowo – ziemistych barwach.

Manewrowanie kształtem, kolorem oraz zapachem pozwala wytworzyć całą gamę rozmaitych dekoracji i wkomponować je w każde wnętrze. Dlatego poza świecami ze stearyny, ciekawym rozwiązaniem są także lampiony wykonane z tego surowca. Możesz zobaczyć je tutaj [LINK].

 

Przedstawicielom jakim branż przypadną do gustu świece stearynowe?

Świece stearynowe są niezwykle klasyczne i eleganckie. Nie potrzebują dodatkowych zdobień, bo same w sobie są niesamowitą dekoracją. Spontaniczny proces krystalizacji świecy podczas zastygania powoduje, że każda świeca jest odzwierciedleniem natury – niepowtarzalna i jedyna w swoim rodzaju.

Kolejną, najbardziej niezwykłą pod względem estetycznym reakcją jest proces spalania świecy. Zewnętrzne ścianki świec pilarowych stają się swego rodzaju ażurowym lampionem. Dzięki temu efektowi płomień genialne prześwituje przez powstałe w świecy artystyczny otwory.

 

🕯️Klasyczna i pełna wzniosłości świeca stanie się niespotykaną dekoracją podczas ceremonii ślubnych oraz przyjęć weselnych
 
  • Pieńkowe świece stearynowe wspaniale podkreślą atmosferę ceremonii ślubnej. Dbając o bezpieczeństwo i poprawny sposób palenia można je włożyć do wysokich, szklanych naczyń. W takiej postaci pięknie skomponują się z dekoracjami kwiatowymi. Ceremonia ślubna jest niesamowicie stresującym momentem, dlatego charakterystyczny zapach spalania świec parafinowych mógłby jeszcze bardziej rozdrażnić Parę Młodą oraz Ich gości. W przypadku świec z wosku palmowego nie trzeba obawiać się takiego efektu, ponieważ świece spalają się bezwonnie i przebywanie w ich otoczeniu nie staje się nużące.
  • Podobną atmosferę dzięki świecom stearynowym możesz osiągnąć także w sali weselnej. Świece z wosku palmowego fantastycznie podkreślą charakter stylizacji glamour oraz boho. Tam gdzie kobiecość i klasa są na pierwszym miejscu, tam muszą pojawić się świece stearynowe. Pilary bądź wersje w szkłach nadadzą niepowtarzalny klimat weselnym wnętrzom oraz dodadzą całości nutki romantyczności. Co więcej, nie będą przeszkadzać gościom weselnym podczas ucztowania przy stole, ponieważ nie będą oni narzekać na niewygodny zapach palącej się parafiny.
🕯️Właściciele hoteli i restauracji z pewnością zaintryguje efekt, jaki mogą uzyskać dzięki palącym się świecom stearynowym. Poza kształtem mogą zbudować atmosferę kolorem oraz specjalnie dobranym zapachem. Czasami wystarczy niewiele, by zbudować niezapomnianą atmosferę. Dlatego warto, by poza profesjonalną usługą, goście zapamiętali także klimat miejsca, w którym mieli przyjemność przebywać.
 
 
🕯️Kancelarie oraz biura mogą zyskać inny wymiar, gdy w surowych, tradycyjnych bądź industrialnych wnętrzach rozbłyśnie płomień świecy. Zaprojektowany odpowiednio krój świecy pod stylizację wnętrza może stać się intrygującą dekoracją, podobnie jak ciekawy obraz bądź grafika.
 
 
🕯️Przestrzenie Welness i SPA wymagają stworzenia odpowiedniego klimatu. Taki efekt idealnie można osiągnąć za pomocą wdzięcznych świec. Całkiem przyjemne wrażenie można osiągnąć dzięki świecom filarowym bądź płaskim świecom w szkle z kilkoma knotami. Fenomenalny taniec światła, czuwający nad relaksem, odpoczynkiem i regeneracją stworzy nastrój, do którego z chęcią się wraca.
 
 
🕯️Prywatne mieszkania, w których możesz skomponować swoje wymarzone świece pod kątem gamy kolorystycznej i zapachowej. Dzięki zestawie kilku różnych świec możesz wyczarować sobie wspaniały taniec ognia w domowym zaciszu.
 

 

Zalety świec stearynowych:

🗝️Wosk palmowy jest surowcem odnawialnym, biodegradowalnym, ekologicznym, także przyjaznym weganom.
 
🗝️Wosk palmowy jest bardzo twardy, gładki i suchy. Może bez problemów wytrzymać letnie upały i nie jest tłusty w dotyku. Ma bardzo twardą strukturę, co oznacza, że nie topi się w rękach podczas ciepłej pogody Dlatego też wosk palmowy jest wygodny w użyciu i transporcie.
 
🗝️Świece stearynowe spalają się czysto, jasnym płomieniem, a ich czas palenia jest dłuższy wobec świec parafinowych. Podczas spalania nie wyczujesz nieprzyjemnego zapachu, doskonale znanego z parafinowym świec.
 
🗝️Świeca wykonana z wosku palmowego nie wymaga barwienia szkła oraz użycia wyrafinowanych etykiet. Piękno zastygłej stearyny jest atutem samym w sobie. Dzięki właściwościom materiału na powierzchni świecy pojawiają się niepowtarzalne naturalne wzory, podobne do tych, które powstały w mrozie.
 
🗝️Jedną z bardziej charakterystycznych cech jest niesamowity efekt, który powstaje podczas spalania jest wytwarzanie się ażurowego klosza z zewnętrznych krawędzi świecy (świece pieńkowe). Jest to niezwykle estetyczny efekt.
 
 

Wady świec stearynowych:

🗝️Świece wykonane z wosku palmowego są kruche. Ta cecha jest szczególnie istotna, kiedy należy wysłać świecę paczką. Szczególnie wrażliwe są cienkie miejsca, narożniki. Zastygłą stearyna jest ze względu na swoją strukturę niezwykle krucha, co znacznie utrudnia rzeźbienie w niej.
 
🗝️Kruchość stearyny uniemożliwia także wykonywania skomplikowanych wzorów. Chcąc uzyskać określony rysunek należy wziąć pod uwagę strukturę surowca oraz ograniczenia wynikające z tego tytułu.
 
 
 
 
 
 
A czy Ty spotkałeś się ze świecami stearynowymi? Może masz jakieś ulubione formy albo zapachy?
Zostaw nam komentarz poniżej. Z przyjemnością poczytamy Twoje opinie.
Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *