Senses Hill – producent świec i wosków zapachowych

Producent wosków zapachowych Senses Hill

Jesteś wielbicielem świec zapachowych, ale szkła nie mieszczą Ci się już w szafie? Lubisz otaczać się zapachem, korespondującym z Twoim nastrojem? Nie masz pieniędzy na drogie, ekskluzywne świece? Nie wahaj się, kup sobie woski zapachowe.

 

Czym jest wosk zapachowy?

Wosk zapachowy to czysty wosk z dodatkiem kompozycji zapachowej,  zalany do foremki. Możesz spotkać woski w kształcie tartaletek, serduszek, gwiazdek, kwiatów. Producenci prześcigają się w wymyślaniu coraz to nowych kształtów.

W odróżnieniu od świecy wosk nie posiada knota, a do jego użycia potrzebujesz (najczęściej) kominka do topienia wosków.

 

Jakie są rodzaje wosków zapachowych?

Woski wykonywane są z różnego rodzaju mieszanek. Na rynku znajdziesz wersje parafinowe, sojowe, palmowe, kokosowe, pszczele. Czasami miesza się te surowce, dodając np. wosku sojowego albo kokosowego do parafiny.

Woski zawierają:

  •  gotowe kompozycje zapachowe, z reguły syntetyczne albo mieszanki naturalnych olejków z substancjami syntetycznymi. Dodaje się je w różnych stężeniach, zazwyczaj więcej niż w przypadku klasycznych świec zapachowych.
  •  (naturalne) olejki eteryczne. Więcej możesz poczytać o nich tutaj.
 

Producent powinien zawrzeć informacje dotyczące zawartości kompozycji zapachowej na etykiecie albo opakowaniu, szczególnie jeśli chodzi o substancje toksyczne i niebezpieczne dla zdrowia.

 

Czy woski są szkodliwe?

Tak samo możesz zapytać o szkodliwość świec zapachowych. Wszystko zależy od surowca. Z pewnością te parafinowe woski będą najmniej zdrowe. Jeśli w Twoim domu znajdują się dzieci, alergicy czy zwierzęta, wybierz dobre woski zapachowe, wykonane z wosku sojowego bądź pszczelego.

 

Jak używa się wosków zapachowych?

Najpowszechniejszym użyciem wosków zapachowych jest topienie ich w kominkach zapachowych. Wybierając kominek weź pod uwagę bezpieczeństwo. Dobrze, jeśli kominek ma przynajmniej 12 cm wysokości i posiada  najlepiej dwa otwory. Jeśli kominek jest za mały albo cyrkulacja powietrza jest niewystarczająca, istnieje duże niebezpieczeństwo, że pęknie on podczas użytkowania.

Każdy kominek powinien zawierać informacje dotyczące poprawnego użytkowania, na które powinieneś zwrócić uwagę. Ważne, żebyś nie przegrzewał kominka zbyt mocno (np. w wyniku kilkugodzinnej eksploatacji). Rozgrzewany do wysokich temperatur wosk szybciej się utlenia i w efekcie szybciej straci swój zapach.  Natomiast kolorowe woski mogą bardzo brzydko się odbarwić.

Jeśli wybrałeś już bezpieczny kominek, ustaw go w miejscu niedostępnym dla dzieci i poza przeciągami. Połóż odpowiednią porcję wosku, do górnej części kominka, a następnie włóż i zapal podgrzewacz w dolnej jego części. Fajnie, jeśli wosk w podgrzewaczu jest sojowy albo pszczeli. Pozwoli Ci to na dłuższe użytkowanie, niż dzięki wykorzystaniu klasycznych parafinowych podgrzewaczy (tealightów).

Pamiętaj, aby pod żadnym pozorem nie wlewać wody do wosku oraz zrezygnować z przesuwania kominka podczas palenia. Twoje bezpieczeństwo jest bardzo ważne!

Jeśli nie wiesz jak usunąć wosk z kominka, mamy dla  Ciebie podpowiedź. Użyj silikonowej foremki do czekoladek czy muffinków. Włóż wosk do foremki, a następnie postaw ją na górnej powierzchni kominka, używaj jak zazwyczaj. Kiedy wosk zastygnie, bardzo łatwo wyjmiesz go z silikonu, zachowując przy tym kominek w czystości.

Jeśli nie masz silikonowych foremek, pomoże Ci nóż albo drewniana łyżka. Wosk sojowy, pszczeli, kokosowy (generalnie woski miększe) usuniesz z kominka zeskrobując go łyżką. Jeśli wosk jest przeznaczony do kontaktu ze skórą – możesz śmiało wetrzeć go w dłonie, aż do wyczerpania surowca. Woski twardsze, tj. parafina czy stearyna (wosk palmowy) usuniesz podważając ostrożnie zastygłą taflę wosku jakimś ostrym narzędziem. Taki wosk powinien odejść od kominka w jednym kawałku.

 

Zalety wosków wobec klasycznych świec zapachowych:

🌻Są tańsze. Parafinowe woski zapachowe możesz kupić już za kilka złotych

🌻Możesz sobie pozwolić na częstą zmianę zapachów, np. w zależności od nastroju.

🌻Woski wykonane z soi topią się same w wysokich temperaturach. Możesz uznać to zarówno za wadę, jak i zaletę. Jednak w upalne dni nie potrzebujesz kominka, by cieszyć się zapachem i odżywczą mocą wosku sojowego.

🌻Woski zapachowe świetnie sprawdzą się jako woski do masażu. Świece do masażu są niezwykle modne, potrafią zbudować fenomenalny klimat, mają jednak jedną, małą wadę. Podczas spalania świecy, pali się także knot, który dla wrażliwego nosa będzie wyczuwalny w mieszance oraz na skórze. Ten zapach jest nieznaczny, jednak używając wosków zapachowych całkowicie eliminujemy tę niedogodność. Możesz się cieszyć czystym zapachem na swojej skórze i rozkoszować drogocennymi właściwościami ciepłego wosku.

🌻Wadą naturalnych olejków eterycznych jest ich mała odporność na wysokie temperatury. W zasadzie już przy 40 – 50 st. C tracą już swoje właściwości. Dlatego w przypadku klasycznych świec z dodatkiem naturalnych olejków eterycznych, trudno o zatrzymanie właściwości aromaterapeutycznych. Używając jednak wosków, uszlachetnionych tymi olejkami, masz większą szansę na zatrzymanie drogocennej mocy olejków. Warunkiem jest nieprzegrzewanie kominka, w którym topią się olejki.

 

 

 

 

Niewiarygodne, że jedno woskowe pachnidełko ma tyle zastosowań…

A jakie Ty masz doświadczenia z zapachowymi woskami? Masz swoje ulubione zestawy? A może Twoja przygoda z woskami dopiero się rozpoczyna? Zostaw nam swój komentarz 🙂

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *